jawnet czy neostrada?

Masz jakieś uwagi czy też spostrzeżenia dotyczące prowadzonych przez nas serwisów, podziel się nimi

jawnet czy neostrada?

Postprzez seba@jawnet » 29 cze 2006, o 10:30

Postanowiłem się wypowiedzieć, chociaż nie powinienem w ten krytykować konkurencji (pozwalam sobie tylko dlatego, że ich handlowcy dyskredytują nas aż niemiło), zresztą na forum to prywatne zdanie:)

1. UPC/Chello: stosowana przez nich technologia CMTS/DOCSIS nie zmieniła się zupełnie od 2002 roku (a w zasadzie nawet od 1998) i się nie zmieni jeszcze dość długo (w Jaworznie właśnie przebudowano sieć do założeń z początku wieku:), więc biorąc pod uwagę jej wady śpię spokojnie, czekając mniej więcej na 100-go ich abonenta w sieci, co spowoduje intensywne dzielenie ich się pasmem ok 155Mbps (suma upload+download) na całą jaworznicką sieć (stąd limity w ich usłudze, gdyż jeśli by ich nie było, to żeby zapewnić połowę tego co piszą musieliby ograniczyć liczbę abonentów w Jaworznie do kilkunastu/kilkudziesięciu), dodatkowo zarządzanie ruchem w ich sieci dość mało finezyjnie preferuje klientów z wyższymi taryfami, co oznacza, że jak brakuje worka, to najbardziej "po zadzie" dostaje najwięcej klientów korzystających z "planu minimum",
Ostatecznym dla ich technologii ruchem może być (a wcale się nie opłaca i nie zawsze jest możliwe) jest dokładanie kolejnych "paczek" po 155mbs, w których jest wspólne pasmo do podziału (dla bardzo zdesperowanego działaniami konkurencji w postaci TP/Netia/AC granicą jest kilka takich paczek wystawionych przez UPC na region typu duże miasto powyżej 250000 mieszkańców).
W związku z tym mogę powiedzieć tylko tyle: na dzień dzisiejszy oddawany ruch do naszych abonentów zbliża się do 1000Mbps (a następną granicą będzie n x 1Gbps, potem n x 10Gbps, tylko poprzez wymianę kilku kart), oddawany przez nich jest niewiele mniejszy, co jednoznacznie stanowi o przytłaczającej przewadze technologicznej sieci klasy Metro którą budujemy nad przybudówką IP/VOIP do kabla koncentrycznego stosowaną w pogoni za dodatkowymi $$$ od abonentów.
Przepływność łącz do pojedynczych punktów dystrybucji (których w sieci jawnet jest na tą chwilę kilkadzisiąt, w UPC pięć lub siedem na całe miasto) wynosi od 100 do 1000Mbps, cały czas wzrasta liczba węzłów, które mają bezpośrednie 1Gbps (z możliwością multiplikacji tych kanałów do uzasadnionej acz dowolnej ilości) do naszej głównej lokalizacji, a tym samym do zasobów.
Nie będę się szerzej pastwił nad limitami (robiącymi z usługi typu 4Mbps efektywnie 256kbps, z przewagą dni z przepływnością zbliżoną do modemu analogowego, dane limity przy dostępnych do ściągnięcia zasobach to naprawdę żałość wielka), prawie żadnym uploadem (którego większość userów nie docenia, a to bardzo błędne podejście), z natury kilkakrotnie wyższymi pingami (wynikającymi z kilkakrotnej zabawy w modulacje/demodulacje), kompletnym brakiem zainteresowania operatora problemami czy potrzebami Abonenta (działa dobrze nasz modem to wszystko gra), brakiem lokalnej czy nawet regionalnej obsługi serwisowej Abonenta w zakresie Internetu, po prostu skwituję konkurencję pod tytułem Chello: róbmy dobrze to na czym się znamy (TV kablowa) i nie wbrew prawom fizyki (overbooking czyli dopychanie kupy sprzedanego pasma w niemożliwym do rozbudowy gardle technologicznym).
Chylę natomiast głowę przed kapitałem (oczywiście ani złotówka nie jest polska, ani ta inwestowana, ani płacona przez abonenta, co drenuje rynek lokalny), który przy odrobinie samozaparcia ze strony UPC może nas promocjami wysłać w kosmos (a potem pozostanie kilku dogadanych ze sobą od dawna zagranicznych operatorów trzymających marną pociętą limitami ofertę w wysokich cenach, już wtedy bez promocji), oraz ich kreatywnym marketingiem, który namiętnie stosowany przez przedstawicieli handlowych robi "wodę z mózgu" zwykłym ludkom (mało kto zdaje sobie sprawę z założeń technicznych i porozrzucanych po dokumentach "ciekawych" zapisach).

2. TPSA/Neostrada: stosowana technologia DSL zmienia tyle, że abonenci mogą być "paczkowani" w większej ilości w 155Mbps (np. w Jaworznie) lub (raczej rzadko, w dużych węzłach) 622Mbps/1Gbps zestawy współdzielonego pasma, maksymalna przepływność łącza to mocno teoretyczne i rzadko gdzieś dostępne dwadzieściakilka mbps do abonenta i kilka w górę (generalnie stan linii miedzianych i ich długości pozwalają "zrobić" realne 1-2Mbps, bez względu na to na ile "zgada" się modem, reszta to błędy).
Wszystkie powyżej przytoczone dla UPC komentarze są adekwatne, TP jednakże pozwala jednak na dłuższe cieszenie się (bo przepływności mniejsze, nie inaczej) podawaną przez nich w ofercie przepływnością (tu przy średniej taryfie "nawet" dwa dni cieszenia się pełnym pasmem, potem kilkadziesiąt kbps czołgania się po internecie).
Planowana przez nich telewizja oparta na drucie telefonicznym to poza całkowicie nowymi sieciami (kilka procent całości okablowania TP, bez Jaworzna naturalnie) to marketingowo/giełdowa mżonka pozwalająca pokazywać kilkudziesięcioletniego telekoma ta ołowianych kablach jako lidera rynku (wzrost liczby klientów Neo jest realizowany głównie tam, gdzie zabili konkurencję lub na wioskach, lub tam, gdzie nie dopuszczając nikogo do swojej sieci mają monopol od zawsze i na zawsze.
Kasa z abonamentów TP biegnie pędem do Francji nie pozostawiając po sobie żadnych śladów lokalnie i w jakimkolwiek istotnym rozwoju od kilku lat, za to pozostawiając poupadane firmy konkurencyjne i współpracujące.

3. Netia/Net24: technologia DSL, czyli jak wyżej ale bez limitów w ofercie standardowej, jednak w związku z tym dość drogiej (uwaga, od 19.06.2006 wprowadzono dla ofert promocyjnych limit 40GB/miesiąc), większość kometarzy adekwatna.
W zasadzie jedyna oferta, która pomaga kreować naszą politykę w dziedzinie taryf i oferty, szanujemy także tę firmę jako partnera i konkurencję
Oglądając jednak ofertę standardową (poza fantastyczną promocją 5xszybciej, oraz nowej z mniejszymi opłatami w postaci rabatów na połączenia, do których oczywiście nawiązaliśmy, tylko bez zestawu kruczków) nie oferują nic przebijającego jawnet.pl.
Pieniądze z abonamentów wypływają szybciutko do $tanów i Izraela pozostawiając w lokalnym rynku dziurkę w którą pewnie kiedyś wciśnie się bieda mieszkańców...
Ogólnie zresztą prawdopodobnie żaden operator poza nami nie zostawia sensownych złotówek w jakiejkolwiek formie w kraju...to smutne i raczej wzrastająca liczba ich abonentów nie spowoduje wzbogacania naszej ojczyzny.

Podsumowując:
- Art-Com jest rodzinną, lokalną firmą, która zawsze stara się dawać ofertę lepszą od konurencji i dbać o klienta,
- przychody i zyski wydajemy na naszym rynku, zatrudniamy ludzi z regionu i inwestujemy lokalnie,
- nie prowadzimy sprzedaży wiązanej zmuszającej do zakupu czegoś, czego się nie potrzebuje (kup telefon/kablówkę to będziesz miał Internet), oferujemy Internet wczystej postaci oparty na sieci ethernet stworzonej od zarania dziejów do tego celu:)
- specjalizujemy się w Internecie od 1996r (czyli zaczęliśmy nabywać doświadczeń wcześniej niż jakakolwiek wymieniona tu i nie wymieniona również konkurencja) i nie zamierzamy brać się z działania typu Triple Play (telewizja i takie tam inne telefony) za wszelką cenę, olewając ograniczenia i kompetencje, nie oznacza to jednak, że tego nie zrobimy, tylko poczekajcie:),
- nasz docelowy plan rozwoju to 100Mbps symetrycznego pasma do każdego abonenta z usługami dodanymi w postaci telefonii i cyfrowej telewizji wraz z programami na żądanie (wirtualna wypożyczalnia/archiwum programów) stosując jedyną technologię która to umożliwia bez ograniczeń, czyli FTTB (światłowód do budynku),
- minimalne taryfy dostępowe utrzymujemy na poziomie najniższej ceny przy najlepszej wydajności usługi, a nie dlatego, że można by skasować więcej, bo rynek pozwala,
- maksymalne taryfy utrzymujemy na konkurencyjnym poziomie ceny i wydajności biorąc pod uwagę możliwości technologiczne sieci w konkretnych lokalizacjach,
- nie wdajemy się w wojnę na udziały w rynku czy liczbę "trafionych" klientów, czyli nic za wszelką cenę i dla dobrego wyglądu w prasie i notowaniach,
- zdajemy sobie sprawę z własnych słabości i słuchamy uwag klientów, dostosowując ofertę i usługi dodane do ich oczekiwań,
- prowadzimy dialog z abonentami, "na żywca" przez dc i przez telefon (polecam cynicznie dyskusję z paniami z infolinii naszych szanownych konkurentów, bo oczywiści nie znajdziecie innych numerów do zgłoszenia problemu/pogadania etc.), a także przez maile i na forum (konia z rzędem temu, co poda mi maile do ludzi odpowiedzialnych u konkurencji za konkretne tematy, albo adres forum stworzonego przez operatora a nie moderowanego agresywnie dla zachowania dobrego imidżu firmy),
- kochamy to co robimy i robimy to dla naszych abonentów i własnych wynagrodzeń a nie udziałowców/akcjonariuszy/wyników/wielkiego kapitału zagranicznego,

Skomentuję odrobinę Ewro, czyli sieć wrocławską (dejay), pozwalam sobie wyłącznie na cytaty z netu (pierwsze z googli), bo sieci nie znamy jakoś dogłębnie:
http://www.grupy.egospodarka.pl/ETS-EWRO,p,1032177,9.html
http://www.grupy.egospodarka.pl/e-wro-stan-obecny-dlugie,p,327145,f,1,9.html
Dodam tylko, że analizując styki Ewro z innymi operatorami, to duże transfery mogą się zdarzyć do akademickich sieci (bo tani dostęp się załatwia), komercyjnej przepustowości to raczej mają stosunkowo niedużo (jak na liczbę gniazdek osobiście).

A nawiązując do jęczenia, że gdzieś ludzie mają fajny Internet (typu 10 czy 25Mbps za parę groszy czy euro) polecam poczytać szczegółowo oferty tychże opów, z reguły fantastyczne szybkości są objęte limitami ilości danych, oczywiście i tak działający w Polsce operatorzy są najbardziej dowcipni oferując np. 6Mbps z limitem 50GB (co daje 20 godzin ściągania z max szybkością, potem mamy modem w domu).
Przykładowe linki na temat:
http://chellopl.one.pl/forum/viewtopic.php?p=17551
http://chellopl.one.pl/forum/viewtopic.php?p=17579

Generalnie uważam, że firma sprzedająca ciepło powinna sprzedawać nagrzaną wodę w kaloryferach i kranie, kablówka telewizję, a telekom telefony, róbmy swoje jak mawia Pazura w reklamie, zwłaszcza coś co robimy najlepiej;)
Możemy spróbować handlować prądem po naszej sieci, ale Enion zrobi to lepiej (ale nie najlepiej oczywiście, bo coś im ostatnio stabilność zasilania nie wychodzi).

Moim zdaniem żadna z "kompleksowych ofert" czy innych Tripleplajów na rynku nie dorówna pakietowi składającemu się z ofert specjalizowanych dostawców, to jest:
- Internecik w jawnet.pl (no jakże by inaczej),
- własna antenka cyfrowa jak polsacik albo cyfra (z opcjami "dla przedsiębiorczych" to już w ogóle wypas:),albo ewentualnie (bo drożej i gorsza jakość i wybrany przez nich zestaw programów) kablóweczka,
- komóreczka w dowolnej, szeroko dostępnej i elastycznej ofercie (do wyboru i dopasowania wg. potrzeb) albo tani abonament lokalny typu TP/Netia, resztę się Skypem czy innym VOIPem załatwi:),
Czyli sumarycznie da się poskładać dopasowany zestaw usług za ok. 130PLN brutto, a poczytajcie jak z upustami za lojalnośc do jednego "trójoperatora" się dostaje: http://rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060623/ekonomia/ekonomia_a_15.html
No comments:)
Avatar użytkownika
seba@jawnet
 
Posty: 1599
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

jawnet czy neostrada?

Postprzez barton@jawnet » 29 cze 2006, o 11:01

Pięknie Sebastianie :) - możesz zmienić już swój profil - na rzecznika prasowego firmy Art-Com :) argumenty nie do pobicia ....duży może więcej .....w Jaworznie
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

jawnet czy neostrada?

Postprzez wiqert@jawnet » 29 cze 2006, o 17:05

seba chyba juz od dawna robi za rzecznika, przynajmniej na forum :D
wiqert@jawnet
 
Posty: 468
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

jawnet czy neostrada?

Postprzez Anonymous » 30 cze 2006, o 11:16

Jestem za Sebastian To co piszecie o reszcie operatorów to ladny wał . Moze tak macie na papierze :twisted: ale w rzeczywistosci jest calkowicie inaczej a wiec tak Chello sprawdzalem osobiscie kilka dni na swoich kontach na torrencie kleska :| tak ssam po 120KB ale wysylam 30KB , netie ma mój brat tak samo kleska i Neo u znajomego kilka dni testowałem oczywiscie na torrencie taka sama kleska jak reszta . Oczywiscie pisze o porównywalnych łączach do mojej taryfy Extremum !! . Jawnet wymiata i uwazam ze i tak jest najlepszy mam symetryczne łacze i dw/up maks co do taryfy :ugeek: . Faktem jest ze chciałbym mocniejsze łacze od tego co posiadam oczywiscie za tą samą kase ale pomijajac to POPIERAM CAŁKOWICIE SEBE I JAWNET . Dobrze wam sie opowida o innych łączach ale jak nie było mnie ostatnio w domu siadłem na Chello to od razu barkło mi Naszego DC !! :D ukłony za ten fakt !! I nie neguje innych sieci ale wcale nie sa takie rewelacyjne !! co do serwisu to jest tez kleska nie tak jak AC , jeden telefon i koledzy sa po 30 minutach u mnie w domu ze wspaniałą skrzyneczką i wszystko wiem :D lub dowiaduje sie od kopa przez telefonik !!
Łoszzzz napisalem to samo co Seba :| ale co tam naprawde w rzeczywistosci potestowałem innych operatorów na torrentach i mnie juz na dziendobry odapdły Oferty ssam duze ilosci z zew ( torrent ) wiec jawnet najlepszy dla mnie. Wiekszych róznic tam nie widzialem !!
Anonymous
 

jawnet czy neostrada?

Postprzez grzkac@jawnet » 30 cze 2006, o 11:46

a mi tu dobrze i zostane ....... ewentualnie jak mnie sytuacja zmusi do przeprowadzki to mam nadzieję, że AC zasponsoruje dodatkową antenkę (bo jak się kilkakrotnie od stycznia 06' pytałem to do gp nie dochodzi sygnał z swa :( ) ale nie ma co gdybać.....
grzkac@jawnet
 
Posty: 680
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

jawnet czy neostrada?

Postprzez Anonymous » 27 lip 2006, o 15:33

LOL - ale sie posmialem :D:D
Anonymous
 

Poprzednia strona

Powrót do Tematyka związana ze stronami www

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron