Strona 1 z 5

Podzielniki ciepła

PostNapisane: 4 sty 2012, o 12:12
przez lagarto@jawnet
Administracja u mnie w bloku zastanawia się nad wprowadzeniem podzielników ciepła. Ma ktoś porównanie czy jest to rozwiązanie korzystne? W necie mnóstwo opinii, przeważają jednak negatywne - ma ktoś z Was przykład z własnego doświadczenia, że przed założeniem płacił ileś za ogrzewanie, a po zamontowaniu podzielnika wyraźnie mniej? Czy jednak koszty ogrzewania wzrastają?

Podzielniki ciepła

PostNapisane: 4 sty 2012, o 12:21
przez Anonymous
moge dac numer do speca w tej sprawie prosze o kontakt na priv
fmatysik mam konto na gmail

Podzielniki ciepła

PostNapisane: 4 sty 2012, o 13:30
przez yddub@portal
Przez kilka kolejnych lat ZAWSZE miałem nadpłatę a pierwsze trzy lata były to nadpłaty rzędu kilkuset złotych. Fakt, pamiętamy by niepotrzebnie nie grzać.
Warto założyć.

Podzielniki ciepła

PostNapisane: 4 sty 2012, o 13:43
przez jacob2@jawnet
Zapomniałeś dodać, że chodzisz w ciepłych dresach, siedzisz pod kocami i popijasz gorącą herbatę. Do tego nie otwierasz okien, żeby nie wychładzać, nie wieszasz prania na kaloryferach i w ich pobliżu,...Poza tym masz sąsiadów, którzy Cię grzeją z czterech stron. Bo gdybyś mieszkał na parterze, na najwyższym pietrze lub miałbyś skrajne mieszkanie, to miałbyś odmienne zdanie.
WCALE NIE WARTO ICH ZAKŁADAĆ!!!

Podzielniki ciepła

PostNapisane: 4 sty 2012, o 14:02
przez barton@jawnet
Co tu debatować. Chyba najlepiej jest, jak każdy płaci za zużyte przez siebie media. Komuna się skończyła, aby kosztami obciążać wszystkich po równo. Najwięcej będą wrzeszczeć Ci, co mają termostat ustawiony na maksa, obniżają temperaturę otwierając okno, lubią chodzić w majtkach po mieszkaniu ale chcieliby aby na ich fanaberię składali się wszyscy lokatorzy.Moja sąsiadka grzeje cały czas, i dobrze, skoro zrobiła sobie podłogi z terakoty. Ja nie mam zamiaru składać się na czyjąś głupotę. Jest jeszcze jedna sprawa, ale nie w temacie...im więcej będziemy oszczędzać na mediach, tym szybciej dostawcy podniosą ceny z racji niższych dochodów.

Podzielniki ciepła

PostNapisane: 4 sty 2012, o 14:46
przez lagarto@jawnet
Niestety podzielnik nie jest licznikiem i z tego względu nie da się do końca zmierzyć ilości dostarczonego ciepła.I nie każdy płaci za siebie-część opłat to opłaty za obsługę podzielników plus różnica między wskazaniem licznika ciepła na bloku a wskazaniami podzielników dzielona na wszystkich po równo. Więc samo wskazanie to tylko ok.50% opłat.

Podzielniki ciepła

PostNapisane: 4 sty 2012, o 15:22
przez barton@jawnet
Zgadza się, szczegółowo to pomiar jest bardziej skomplikowany. Wszystko zależy od parametrów grzejników, ilości dostarczonego ciepła do budynku, ale zawsze taki pobór można podzielić na poszczególnych lokatorów, znając parametry grzejników. W spółdzielni "Górnik" chodzą głosy o zlikwidowanie tych podzielników kosztów ciepła. Nawet gdyby były to tylko koszty jak piszesz 50% to i tak się opłaca moim zdaniem. Od lat miałem nadpłatę, a w futrze po mieszkaniu nie chodzę.

Podzielniki ciepła

PostNapisane: 4 sty 2012, o 15:30
przez julcia33@portal
Ja miałam podzielniki od kilku lat,od początku od kiedy na OTK zrobili CO.
Najpierw mieliśmy podzielniki z takimi rureczkami które odparowywały,mieliśmy duże dopłaty co roku,poradzono nam byśmy wymienili na elektroniczne,wymieniliśmy w całym bloku ale to nie zmieniło naszych dopłat.
Jak tu już wcześniej wspomniano dopłaty znacząco różnią się w zależności od położenia mieszkania w bloku.Ja mieszkam na samej górze,mam narożne mieszkanie,u mnie zakończenie rurek od CO jest zaraz nad grzejnikiem,więc jak zakręcę grzejnik nic mi nie grzeje,jak np sąsiada poniżej którzy pomimo zakręconych grzejników ma gorące rurki do sufitu.Nademna jest już tylko strych,podemną mieszkają sąsiedzi których nie ma całymi dniami(i maja zakręcone CO co jest normalne)w związku z tym moja podłoga przypomina często taflę lodu(mam panele).I tym sposobem abym w domu miała ciepło to co roku mam ponad 1 tys dopłaty do CO.Sąsiad z 1 piętra i mieszkania od środku bloku ma co roku nadpłatę,ale jego grzeje ze wszystkich stron,a mnie nie ma co grzać i tym sposobem jedni muszą grzać by mieć ciepło a później dopłacać a drudzy maja ciepło i nie muszą wł grzejników.I taka to jest sprawiedliwość :(
W związku z powyższym wspólnota podjęła decyzje o likwidacji podzielników i przejściu na ryczałt.

Podzielniki ciepła

PostNapisane: 4 sty 2012, o 17:38
przez kocioqwik@portal
W budynkach gdzie zainstalowano podzielniki rozliczenie za ciepło polega na określeniu udziału i partycypowaniu w kosztach naliczonych ze wskazania licznika zbiorczego. Tak więc nie płacisz za faktycznie zużyte ciepło tylko za jakiś procent całkowitego zużycia ciepła. Pokrywasz więc również straty ciepła na klatkach schodowych, piwnicach oraz wszelkich awariach jakie wystąpią na sieci CO. Podsumowując: mieszkasz w starych budynkach nieocieplonych z niezamykającymi się klatkami schodowymi i o bardzo rozbudowanej liczbie pionów CO to za ciepło naliczane według podzielników zapłacisz więcej niż w ryczałcie tak jak pisze Julcia33, A kiedy budynki są w miarę nowe, ocieplone itd. są szanse na oszczędności.

Inna sprawa to sposób montażu podzielników na grzejnikach w poszczególnych mieszkaniach.Z tego co zauważyłem wszędzie są one zamontowane w tym samym miejscu (na środku grzejnika), a z doświadczenia wiem że powinny być instalowane różnie (bliżej lub dalej od zaworu na grzejniku) w zależności od kondygnacji, usytuowania mieszkania(julcia33 jest tego przykładem) i odległości mieszania od licznika zbiorczego.

Podzielniki ciepła

PostNapisane: 4 sty 2012, o 18:43
przez barton@jawnet
Dokładnie sposób nie jest taki prosty jakby się wydawało. Dla dociekliwego - ulotka z firmy Techem - takie podzielniki mam zainstalowane przez spółdzielnię "Górnik" w Jaworznie http://www.techem.pl/pl/Spezial/PDF/sys_trozl_tech/index.phtml.

Z innych stron w internecie można wyczytać o różnych współczynnikach przeliczeniowych w zależności od strat cieplnych w pomieszczeniach. Tak więc inny współczynnik będzie miał pokój w rogu bloku, a inny w środku bloku. Jeden pokój w moim mieszkaniu ma inny współczynnik bo ścianą styka się z klatką, inny pokój styka się ze szczeliną dylatacyjną. Kwestia zawieszenia czujnika jest opisana w dokumentacji tego czujnika. Nie wiesza się go gdzie komu pasuje tylko na odpowiedniej wysokości i w zależności od ilości żeberek czy powierzchni czynnej grzejnika.

Regulamin spółdzielni ...http://www.smgornik-j.pl/07_new.pdf
Strona firmy zajmującej się poborem opłat ...http://www.techem.pl/pl/produkty/urzadzenia/podzielniki/elektroniczne/index.phtml