@ Internet w Jeleń Dąb - Jaworznicka sieć szerokopasmowa @

Zaproszenia, wydarzenia, propozycje czyli gdzie najlepiej bawić się w weekend

@ Internet w Jeleń Dąb - Jaworznicka sieć szerokopasmowa @

Postprzez sebol@jawnet » 11 lip 2013, o 07:24

Witam!
Mam pytanie dotyczące realizacji projektu „Rozwój Społeczeństwa Informacyjnego w Zagłębiu Dąbrowskim - Miasto Jaworzno”. Na jakim etapie są prace? Termin zakończenia prac to listopad 2013 roku.

Ostatnio dowiedziałem się że z projektu raczej wyleci dzielnica Dąb ze względu na koszty jakie trzeba by ponieść aby doprowadzić łącza. Dziwi mnie taka możliwość ze względu na założenia projektu. Artykuł ze strony http://www.jaworzno.pl/pl/biznes/aktualnosci/329/nowy_wykonawca_sieci_szerokopasmowej.html wskazuje na cel projektu czyli na doprowadzenie szerokopasmowego Internetu do dzielnic zagrożonych tzw. wykluczeniem cyfrowym.

Cytat:

"W Jaworznie problem ten dotyczy szczególnie osiedli peryferyjnych, położonych w sporej odległości od Śródmieścia. Firmy komercyjnie nie chcą tam doprowadzać Internetu, bo ze względu na duże koszty inwestycji nie jest to opłacalne.Sytuacja zmieni się po wybudowaniu nowej sieci. Kable światłowodowe będą sięgały praktycznie do każdej dzielnicy. Zadaniem prywatnych operatorów będzie doprowadzenie Internetu do mieszkańców na odcinku tzw. ostatniej mili, w praktyce to ostatnie kilkadziesiąt metrów. Realizacja projektu pozwoli również na większą aktywizację osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny objęte wykluczeniem cyfrowym, m.in. dzięki możliwościom pracy i nauki zdalnej z wykorzystaniem Internetu."

Mam nadzieje że to tylko pogłoski i do Dębu spokojnie zgodnie z założeniem projektu łącze światłowodowe zostanie doprowadzone. Tłumaczenie się np. przeszkodą w postaci autostrady czy dużej odległości będą śmieszne. W projekcie chyba uwzględniono położenie poszczególnych dzielnic naszego miasta. Czy ktoś może się do tego odnieść?

Na koniec jeszcze jeden materiał mówiący o wszystkich dzielnicach http://www.jaw.pl/video/show/14111 o wyjątkach nie słyszałem! A nawet jest mowa o dzielnicach peryferyjnych.

Proszę o zainteresowanie się tematem mieszkańców tego terenu!

Pozdrawiam i czekam na dyskusje w tym temacie.
sebol@jawnet
 
Posty: 25
Dołączył(a): 20 sie 2006, o 23:00

@ Internet w Jeleń Dąb - Jaworznicka sieć szerokopasmowa @

Postprzez seba@jawnet » 11 lip 2013, o 08:56

Temat sieci szerokopasmowej jest bardzo złożony. Wg mojej oceny troszeczkę naciągana jest forma że dzięki tej sieci mieszkańcy będą mieli dostęp do sieci szerokopasmowej. A co teraz nie mają?

Śmiać mi się chce kiedy otrzymuję telefony czy światłowody na Długoszynie które podłączamy do domów prywatnych to "ta budowana przez Miasto sieć?" W żadnym przypadku - to inicjatywa ART-COM tylko i wyłączenie.

Miasto ma za zadanie podłączyć placówki miejskie, szkoły, przedszkola, kluby środowiskowe - a nie mieszkańców !

Budowana sieć szerokopasmowa ma za zadanie ułatwić operatorom docieranie do dzielnic peryferyjnych - ale nikt nie daje gwarancji że taki operator przyjdzie i będzie świadczył usługę dla mieszkańców.

Odpowiadając na Twoje pytanie miasto nie zaplanowało dotarcia do dzielnicy Dąb. Na załączonej mapie można zobaczyć gdzie kończyć się będzie miejski światłowód:
Obrazek

Zresztą to że miasto do Twojej dzielnicy by doszło i tak niewiele zmienia w projekcie, gdyż musi być firma która dany światłowód wydzierżawi, a później zbuduje sieć na miejscu. Jeśli lekko interesujesz się rynkiem telekomunikacyjnym, to powiedz mi jaka firma w Jaworznie w ostatnich latach zbudowała jakąś kanalizację, jakiś odcinek sieci?

Podsumowując: nie chciałbym, aby ktoś pomyślał że jestem przeciwny temu projektowi - wręcz przeciwnie wiem że ten projekt pozwoli nam dość w kilka miejsc i w zależności od cen chętnie wydzierżawimy tam światłowody. Martwi i wkurza mnie sytuacja, że każdy myśli że dzięki tej sieci będzie miał dostęp do internetu.

Kończąc... gdyż zapewne jeszcze dyskusja się tutaj pojawi zdradzę, iż ART-COM aktualnie szacuje czy opłacalna jest budowa światłowodu do Waszej dzielnicy. Nasze "światło" kończy się na Wygodzie w SCC.
Avatar użytkownika
seba@jawnet
 
Posty: 1599
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

@ Internet w Jeleń Dąb - Jaworznicka sieć szerokopasmowa @

Postprzez sebol@jawnet » 11 lip 2013, o 09:31

No niby w Dębie można mieć np. Netia czy Orange (TP.SA) bo z GSM jest spory problem z zasięgiem ale jakie przepustowości! Żenujące wręcz. Więc wszystko zależy gdzie i co kto rozumie przez szerokopasmowy.

To że ludzie to tak rozumieją a nie inaczej to co innego. Projekt zakłada oczywiście wykonanie szkieletu sieci. Później przeprowadzenie postępowania na dzierżawę łącza przez operatorów.

Ale zgodzisz się Seba że na planie który pokazałeś raczej dzielnica Dąb jest i może dalej będzie wykluczona bo tam spory odcinek jest do jakiegokolwiek punktu ze światłem.

A więc projekt miasta nie spełni w 100% swojego założenia! Bo wykluczenia nadal będą.

Chwała Waszej firmie że podejmuje takie próby! Jestem jak najbardziej za.

Ja aktualnie mieszkam na Podłężu ale często bywam w Dębie i wiem jaka tam panuje sytuacja.
sebol@jawnet
 
Posty: 25
Dołączył(a): 20 sie 2006, o 23:00

@ Internet w Jeleń Dąb - Jaworznicka sieć szerokopasmowa @

Postprzez seba@jawnet » 11 lip 2013, o 09:47

sebol@jawnet.pl napisał(a):No niby w Dębie można mieć np. Netia czy Orange (TP.SA) bo z GSM jest spory problem z zasięgiem ale jakie przepustowości! Żenujące wręcz. Więc wszystko zależy gdzie i co kto rozumie przez szerokopasmowy.

To że ludzie to tak rozumieją a nie inaczej to co innego. Projekt zakłada oczywiście wykonanie szkieletu sieci. Później przeprowadzenie postępowania na dzierżawę łącza przez operatorów.

Ale zgodzisz się Seba że na planie który pokazałeś raczej dzielnica Dąb jest i może dalej będzie wykluczona bo tam spory odcinek jest do jakiegokolwiek punktu ze światłem.

A więc projekt miasta nie spełni w 100% swojego założenia! Bo wykluczenia nadal będą.

Chwała Waszej firmie że podejmuje takie próby! Jestem jak najbardziej za.

Ja aktualnie mieszkam na Podłężu ale często bywam w Dębie i wiem jaka tam panuje sytuacja.


Nie ja tworzyłem założenia projektu. Jak zobaczysz mapę na stronie UM, to Cezarówka też nie jest objęta zasięgiem tej sieci. Ktoś kto projektował sieć mógł myśleć: "dojdziemy do Jelenia, Byczyny, Ciężkowic, Szczakowy, Długoszyna" - W każdej z tych dzielnic sieć kończy się na placówkach miejskich. Możliwe że takie było założenie.

Nie chodzi też o chwałę dla naszej firmy. Robimy biznes - jeśli skalkulujemy, że opłaca się przejść pod autostradą to będziemy świadczyć usługę dostępu do sieci internet w dzielnicy Jeleń Dąb. Nie ukrywam że miejska sieć znacznie ułatwiłaby zadanie:) Aktualnie prace trwają na Długoszynie i Dąbrowie Narodowej gdzie naszym celem jest, aby w tym roku każdy dom mógł się podłączyć do sieci światłowodowej (aktualnie w zasięgu jest ok 320 lokalizacji)
Avatar użytkownika
seba@jawnet
 
Posty: 1599
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

@ Internet w Jeleń Dąb - Jaworznicka sieć szerokopasmowa @

Postprzez buli18@jawnet » 11 lip 2013, o 11:06

sebol@jawnet.pl napisał(a):No niby w Dębie można mieć np. Netia czy Orange (TP.SA) bo z GSM jest spory problem z zasięgiem ale jakie przepustowości! Żenujące wręcz. Więc wszystko zależy gdzie i co kto rozumie przez szerokopasmowy.

To że ludzie to tak rozumieją a nie inaczej to co innego. Projekt zakłada oczywiście wykonanie szkieletu sieci. Później przeprowadzenie postępowania na dzierżawę łącza przez operatorów.

Ale zgodzisz się Seba że na planie który pokazałeś raczej dzielnica Dąb jest i może dalej będzie wykluczona bo tam spory odcinek jest do jakiegokolwiek punktu ze światłem.

A więc projekt miasta nie spełni w 100% swojego założenia! Bo wykluczenia nadal będą.

Chwała Waszej firmie że podejmuje takie próby! Jestem jak najbardziej za.

Ja aktualnie mieszkam na Podłężu ale często bywam w Dębie i wiem jaka tam panuje sytuacja.


Zapomniałeś dodać, że jest jeszcze Hyperion z radiem na paśmie 2,4GHz z żenującymi prędkościami, a o stabilności już nie mówię. Sebol Podejmowałem już dialog z Sebastianem i radnym Grzegorzem P. nt. internetu. Pod koniec lipca miałem się kontaktować z Sebastianem nt. ul. Dąb.
buli18@jawnet
 
Posty: 36
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

@ Internet w Jeleń Dąb - Jaworznicka sieć szerokopasmowa @

Postprzez sebol@jawnet » 11 lip 2013, o 11:17

Dobrze że coś się dzieje w tym temacie. Myślę że chętnych w tamtym rejonie nie będzie brakować - tylko koszty poprowadzenia wiązki pod A4 lub nad po moście - to największa przeszkoda.
sebol@jawnet
 
Posty: 25
Dołączył(a): 20 sie 2006, o 23:00

@ Internet w Jeleń Dąb - Jaworznicka sieć szerokopasmowa @

Postprzez chmooreck@jawnet » 11 lip 2013, o 13:22

seba@jawnet.pl napisał(a):Dąbrowie Narodowej gdzie naszym celem jest, aby w tym roku każdy dom mógł się podłączyć do sieci światłowodowej (aktualnie w zasięgu jest ok 320 lokalizacji)

Już nie mogę się doczekać.
W jakiej formie powiadamiacie/będziecie powiadamiać obecnych abonentów o możliwości podłączenia ?
chmooreck@jawnet
 
Posty: 222
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

@ Internet w Jeleń Dąb - Jaworznicka sieć szerokopasmowa @

Postprzez seba@jawnet » 11 lip 2013, o 14:00

chmooreck@jawnet.pl napisał(a):
seba@jawnet.pl napisał(a):Dąbrowie Narodowej gdzie naszym celem jest, aby w tym roku każdy dom mógł się podłączyć do sieci światłowodowej (aktualnie w zasięgu jest ok 320 lokalizacji)

Już nie mogę się doczekać.
W jakiej formie powiadamiacie/będziecie powiadamiać obecnych abonentów o możliwości podłączenia ?


Na razie rozbudowujemy sieć szkieletową bez akcji marketingowej - pomimo tego, trafiają do nas abonenci, którzy jeśli są w zasięgu sieci są podłączani. Instalacji poumawianych mamy na miesiąc do przodu. Po wakacjach powinna powstać szczegółowa mapa zasięgu i wtedy przeprowadzimy akcję marketingową (ulotkowo) oraz na w/w dzielnice trafi nasz przedstawiciel (notabene będziemy kogoś szukać w sierpniu, aby zdążył się wyszkolić)
Avatar użytkownika
seba@jawnet
 
Posty: 1599
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

@ Internet w Jeleń Dąb - Jaworznicka sieć szerokopasmowa @

Postprzez luk59@portal » 23 lip 2013, o 15:48

Dzisiaj na Podłężu kręcą się ludzie z Netii którzy wypytują o łącza w ARTCOMie twierdząc że Netia was przejmuje. Czy to prawda?
luk59@portal
 
Posty: 70
Dołączył(a): 1 sty 1970, o 01:00

@ Internet w Jeleń Dąb - Jaworznicka sieć szerokopasmowa @

Postprzez barton@jawnet » 23 lip 2013, o 16:01

Przejmuje to się chyba tym, że nie mają nic ciekawego do zaoferowania. Rozmawiałem chwilkę z obu panami. Zapytali o szybkość łącza oraz o cenę. Zapytali też czy mam w tym telewizję. Grzecznie podziękowali za rozmowę i odeszli. Widocznie sprzedawali szklane paciorki, ale zobaczyli że nie mają do czynienia z Indianinem. :D

Dzisiejszy pomiar, dla sprawdzenia, czy Art-Com aby coś nie obcina.

Obrazek

Hmmmm. No nie obcina.

Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Następna strona

Powrót do Co w mieście słychać...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron