Linux & Windows na jednym dysku

Jaki system operacyjny wybrać to może być proste, ale co w nim później zainstalować może już przysporzyć o ból głowy.

Linux & Windows na jednym dysku

Postprzez son@jawnet » 21 maja 2006, o 22:08

Chcialbym sie dowiedziec jak najlepiej to zrobic,chodzi mi o kolejnosc dzialan :)
Czy najpierw instalowac Windowsa, a pozniej Linuxa, czy na odwrot
Ale jak sie wtedy ma sprawa z partycjami, bo jestem zielony, jesli ktos moglby dokladnie wytlumaczyc, jak mam zrobic partycje, aby nic sie nie gryzlo.
Z gory dziekuje za pomoc
Avatar użytkownika
son@jawnet
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2006, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Linux & Windows na jednym dysku

Postprzez wiqert@jawnet » 22 maja 2006, o 07:06

Heh, osobiscie robie tak, ze najpierw Windows, na pierwszej partycji, potem sobie zostawiam partycje dla linuksa jedna i na niej linuksa. Co oczywiscie nie znaczy ze nie mozna zrobic odwrotnie, potem i tak startujesz z BootLoadera linuksowego wiec nie ma roznicy czy winda bedzie na 10 partycji czy na 1 :D
wiqert@jawnet
 
Posty: 468
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

Linux & Windows na jednym dysku

Postprzez son@jawnet » 22 maja 2006, o 07:25

Czyli np. robiac partycje na dysku 80GB:
c) - 10
d) - 25
e) - 25
i 20GB zostawiam nie przydzielonego na linuxa ??
Linux, ma troche nie zrozumiale partycje dla mnie :)
Avatar użytkownika
son@jawnet
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2006, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Linux & Windows na jednym dysku

Postprzez barton@jawnet » 22 maja 2006, o 07:29

Wejdź do c:/windows/system32 uruchom diskmgmt

Zobaczysz wszystkie swoje partycje na dysku. Kasujesz (wcześniej przenosisz ważne dane z niego na inną partycję) jakąś partycję (oczywiście nie C: z windowsem. Zresztą nie da się skasować z tego programu dysku z pracującym systemem :).
Po skasowaniu partycji np. 20 Giga (mam dysk 160 GB) ponownie go dzielę na mniejsze kawałki - 5 Giga na System Linuxa i 1 Giga na partycję wymiany w Linuxie. Ich nawet nie formatuję , tylko pozostałość - bo to mi się dalej przyda w windowsie.

Startujesz kompa z płytki z linuxem - przy formatowaniu partycji dla Linuxa (ja ustawiam na EXT 3 - Linuxa i Swap dla wymiany) , formatujesz je i dalej instalujesz system. System , po instalacji będzie przy uruchomienia komputera sam wyswietlał menu z systemami , które chcesz wybrać . Klawiszami kursora wybierasz albo windowsa albo Linuxa. Pod Linuxem oczywiście będziemy mogli przeglądać partycje , które normalnie należą do Windowsa , a więc zasoby mp3 i filmów stoją otworem . Oczywiście trzeba je najpierw zamontować ale to już temat na inny artykuł :)
Aby się tu zbytnio nie rozpisywać znalazłem linka z forum ludzi , którzy też mają z tym problemy :) - http://newbie.linux.pl/?id=forum&show=post&post=92611

PS. 20 Giga chcesz zostawić dla Linuxa ? , bo moim zdaniem to za dużo .
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Linux & Windows na jednym dysku

Postprzez son@jawnet » 22 maja 2006, o 08:27

Barton wielkie dzieki, artykul dla mnie w sam raz ;)
Wiesz, Linuxa bede mial moze drugi raz w zyciu, sam nie wiem ile mi sie przyda, a napewno bedzie to pelna instalacja, przynajmniej sobie poprzegladam co jest w nim :) chodz watpie ze programy dla fizykow lub cos w tym stylu mi sie przydadza, ale Linux jednak kusi :)
To ile byscie polecali zostawic na Linux Mandrake 10.1
Avatar użytkownika
son@jawnet
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2006, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Linux & Windows na jednym dysku

Postprzez barton@jawnet » 22 maja 2006, o 09:05

Jeśli Linux ma być tylko systemem poznawczym , na którym chcesz zobaczyć jak śmigaja aplikacje multimedialne , to nie za dużo - w sumie około 5 Giga powinno wystarczyć. Ale , może Ci przyjść ochota na doinstalowywanie coraz to innych programów i aplikacji - to możesz sobie nawet i 10 Giga zainstalować. Dane multimedialne i tak masz pewnie na innych partycjach , więc po co je dodatkowo przenosić na partycje Linuxową. Pewnie , jeszcze pościągasz jakieś gierki.:) ...no to sam już nie wiem :ugeek: . Niech się fachowcy wypowiedzą - bo jak pisałem dla moich celów 5+1 Giga w zupełności wystarczą.



PS. Czekam na twój nastepny post ...Son.....jak odinstalować Linuxa , jak pozbyć się jego partycji i jak wywalić Linuxowy bootloader , nie uszkadzając Windowsa przy okazji i nie instalowując go znowu od zera :ugeek:
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Linux & Windows na jednym dysku

Postprzez Anonymous » 22 maja 2006, o 10:30

Wg kolejnosc ma znaczenie wiq - przynajmniej dla poczatkujacego. Dlaczego? Poniewaz podczas instalacji Windows kasuje bootloadera, wiec w przypadku instalacji 1. Linux, 2. Windows niezbyt doswiadczony uzytkownik pomysli, ze jego Linux zostal usuniety (co oczywiscie nie jest prawda). Zalecam zatem instalacje w kolejnosci Windows, pozniej Linux - oszczedzi Ci klopotow.
Anonymous
 

Linux & Windows na jednym dysku

Postprzez son@jawnet » 22 maja 2006, o 19:49

Barton czyzby moja nie wiedza Cie bawila :D
No nic dziwnego, ale przyznaje bez bicia jestem zielony w Linuxie
A chce go zainstalowac, zeby choc troszke go poznac
Radgar, Tobie takze dziekuje :)
Barton, a co do usuniecia partycji, to jak cos wiem gdzie sie zwrocic, bo juz nie pamietam komend pod fdiskiem, na usuniecie tego "chamstwa"
Avatar użytkownika
son@jawnet
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2006, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Linux & Windows na jednym dysku

Postprzez wiqert@jawnet » 22 maja 2006, o 20:47

rdg: nie pomyslalem tak o tym :D

son: barton nie smieje sie z ciebie, po prostu uwaza ze raczej ci sie nie spodoba, w co watpie (o ile nie jestes leniwy)

barton: nie strasz mlodziezy :D kto potem na JLUG'i bedzie chodzil? :D
wiqert@jawnet
 
Posty: 468
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

Linux & Windows na jednym dysku

Postprzez barton@jawnet » 22 maja 2006, o 21:16

Tak , dzieki Wiqert za poparcie :) - dobrze napisałeś :) wcale ale to wcale nie wyśmiewam się - może złą ikonkę wkleiłem . Chodziło mi o to że pobawisz się ...i stwierdzisz , tak jak ja dawno temu , że system jest owszem , fajny , ale Winda jest jakaś taka ...bardziej prostsza i przez to łatwiejsza w obsłudze. Zresztą , nie chcę aby to zabrzmiało jako zniechecanie do Linuxa.

System jest na tyle ciekawy , że warto go poznać. Zawsze lepiej znać dwa , trzy systemy , niż jeden :) bo nie wiadomo co w przyszłości wyskoczy :) ...

Tak że , młodzieży do Linuxa - a nie tylko w COD -a albo MOH -a :).........
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Następna strona

Powrót do Software czyli oprogramowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron