linux -instalacja oprogramowania

Jaki system operacyjny wybrać to może być proste, ale co w nim później zainstalować może już przysporzyć o ból głowy.

linux -instalacja oprogramowania

Postprzez Anonymous » 28 cze 2005, o 16:49

:| mam problem z instalacją oprogramowania pod linuxa ,a konkretniej z instalacją aplikacji z kodów źrudłowych .Prosze o pomoc.Jakiś opis albo coś takiego.Z gury dziękuje.
Anonymous
 

linux -instalacja oprogramowania

Postprzez Anonymous » 28 cze 2005, o 16:55

teraz troszkę żałuję że wywaliłem swoją stronkę.. no ale przypomniałem sobie że jest i stary backup. Poczytaj www.siekiera.jawnet.pl/lhs/articles.php?lng=pl&pg=213

Opisałem tam proces instalacji zarówno z paczek jak i źródeł (po krótce).
Pewnie Twój problem sprowadza się do wywalenia jakiegoś errora podczas kompilacji (pewnie brak jakiejś biblioteki, nagłówka, programu). Podaj konkret a odpowiem. Ewentualnie wal na gg 1701438.
Anonymous
 

linux -instalacja oprogramowania

Postprzez Anonymous » 30 cze 2005, o 17:32

:| dzięki za podanie stronki z przydatnymi informacjami ,Ale nadal mam problem . Który zaczyna się od polecenia ./configure, po wykonaniu tej komendy mam taki komunikat: configure: error: User clamav (and/or group clamav) doesn't exist. Please read the documentation !Co dalej mam z tym robić?
Anonymous
 

linux -instalacja oprogramowania

Postprzez wiqert@jawnet » 30 cze 2005, o 18:52

najlepiej to przeczytac dokumenctacje dolaczona do zrodiel, tam powinno pisac. A blad tlumaczac na polski znacza ze nie ma danego uzytkownika, i pewno nalezy go utworzyc [takie moje rozumowanie]
wiqert@jawnet
 
Posty: 468
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

linux -instalacja oprogramowania

Postprzez maciekb@jawnet » 4 lip 2005, o 09:13

tylko sie zastanawiam, co Ty instalujesz? bo clamav to calkiem niezly soft antywirusowy do "czesania" poczty i ... poza jakowymis nakladkami graficznymi na niego, zaden inny programik nie powinien sie o niego rzucac, no chyba ze jednak :)

tak, czy siak, zerknij w dokumentacje kompilowanego programu i postaraj sie przy ./configure wylaczyc jakowas opcja (na pewno jest to tam ladnie opisalem) wsparcie dla clamav (czyli dla sprawdzania wirusow).
albo.... doinstaluj sobie clamav :D

to jest link do strony domowej http://www.clamav.net/
albo poszukaj paczki na stronach swojej dystrybucji
maciekb@jawnet
 
Posty: 20
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

linux -instalacja oprogramowania

Postprzez Anonymous » 4 lip 2005, o 09:25

clamAV to bzdet no ale jak chcesz się bawić to ok:
clamAV jest dość specyficzny (prawie jak postfix) do prawidłowej pracy (oczywiście można to zmienić edytując config podając użytkownika i grupe swoją) potrzebuje utworzenia użytkownika i grupy clamav.
# groupadd clamav
# useradd -g clamav clamav
i już problem rozwiazany.
Później stwórz katalog dla clamav:
# mkdir /usr/local/share/clamav
nadaj prawa dla użytkownika i grupy clamav:
# chown clamav:clamav /usr/local/share/clamav
Teraz mozesz przystąpić jak to nazwałeś "instalacji" :) :
# ./configure --disable-clamuko --enable-milter --with-dbdir=/usr/local/share/clamav
# make
# make install
Teraz mozesz uruchomić clamAV
# /usr/local/sbin/clamd
żeby clamAV startował przy starcie dodaj jeszcze:
echo "/usr/local/sbin/clamd" >> /etc/rc.d/rc.local

Nie będę Ci pisał już o logach clamAV bo tyle Ci wystarczy ;)


BTW tak jak powiedział Ci Maciek.. po co Ci clamAV? Na linux NIE MA WIRUSÓW! :) a clamAV używa się w przypadku gdy np udostępniasz komuś internet kto używa np Windows. Ty pracujesz na linuksie więc clamAV będzie filtrował pocztę przychodzącą i sprawdzał czy nie ma tam wirusów żeby czasem się ten nieszczęsny windows nie zaraził.. :"coś ala filtr dla windowsa".. tobie jest to zbędne.. no ale skoro pytasz to odpowiadam :)
Anonymous
 

linux -instalacja oprogramowania

Postprzez Anonymous » 5 lip 2005, o 11:16

:) Dzięki za pomoc . Jestem początkującym użytkownikiem linuxa to narazie niemam jeszcze wiedzy na temat tego systemu i jego oprogramowania.Jeszcze raz dziękuje i jak by co to jeszcze się odezwe gdy będe miał z czymś problem .
Anonymous
 

linux -instalacja oprogramowania

Postprzez Anonymous » 14 lip 2005, o 09:42

nie ma problemu ;) swoją drogą zapraszam Cię na warsztaty linuksowe (DARMOWE :idea: ) więcej informacji na www.jlug.jaw.pl
Anonymous
 


Powrót do Software czyli oprogramowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron