Burza a internet

Wymiana zdań na tematy związane z siecią jawnet.pl

Burza a internet

Postprzez barton@jawnet » 22 lip 2005, o 17:42

Ostatnio spędzam czas, przy instalacji osiedlowego internetu w miejscowosci XYZ :) .
Przy ostatniej burzy, piorun trafił w jeden z budynków mieszkalnych. "Zaatakował" sieć niskiego napiecia i w bloku spalił dwa telewizory i kilka innych sprzętów. Niestety przy okazji pomimo zastosowania kabla ekranowanego - obustronnie uziemionego poprzez urządzenia przepieciowe...na tym osiedlu poszło kilka kart sieciowych oraz kilka przełączników na klatkach , co rozłaczyło kilkudziesięciu internautów. Switche były martwe, zasilacze popalone ... zgodnie z umową tamtejszego dostawcy, na czas burzy abonent jest zobowiazany, do wyjęcia wtyczki z karty sieciowej. W przypadku uszkodzenia karty "po burzy" abonent zostanie obciażony kosztami w wysokości 30 zł (nowa karta sieciowa + robocizna).
Zadaję więc pytanie na forum - jak takie sytuacje są lub bedą załatwiane w firmie Art-Com ?. Czy w czasie burzy możemy sobie swobodnie surfować , i jakie bedą koszty usuniecia ewentualnego uszkodzenia karty sieciowej w naszym kompie .... nie pisałem indywidualnego maila , bo myślę że temat jest ważny dla innych userów naszego forum...
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Burza a internet

Postprzez leman@jawnet » 22 lip 2005, o 20:30

chyba to pisze w regulaminie :D cza sie zapoznać :idea: zanim otworzy sie nowy temat :D
Avatar użytkownika
leman@jawnet
 
Posty: 1139
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

Burza a internet

Postprzez barton@jawnet » 22 lip 2005, o 20:55

Widać że nie czytasz ze zrozumieniem :| Ja wiem że w regulaminie firma Art-com nie odpowiada za awarie spowodowane działaniami siły wyzszej ...ale ja oczekiwałem fachowej odpowiedzi na ten temat. Bo jesli np. instalacja jest wykonana niezgodnie z normami budowlanymi to kto odpowiada ja czy firma ? ....ale to nie jest pytanie , tylko stwierdzenie...pytanie postawiłem wyżej...
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Burza a internet

Postprzez seba@jawnet » 22 lip 2005, o 21:45

Burza jest problemem w każdej sieci komputerowej. Pamiętam czasy kiedy to po burzy wymienialiśmy 50 % sprzętu sieci szkieletowej. Odkąd szkielet sieci stanowią światłowody to jeszcze nigdy (odpukać) nie było uszkodzenia sprzętu na tym etapie. Problemem nadal pozostają budynki, które są jednak zabezpieczone odgromnikami. Jeśli jednak "uderzy" w blok to nic go nie uratuje. Cały sprzęt jest wymieniany jeszcze w nocy (ściągane są ekipy) gdzie wiemy, że jest usterka.
W przypadku kart sieciowych abonentów wymieniamy je na nowe bez żadnej opłaty. Jeśli abonent miał kartę wbudowaną na płycie to zakładamy nową kartę, gorzej jeśli padła płyta główna - wtedy wymiana czy też naprawa leży po stronie abonenta

A więc nie zabraniamy czy też nakazujemy nie korzystać z kompa podczas burzy. Ja osobiście zalecam jednak , kiedy „uderza” blisko nas o rozsądek i zatroszczenie się o własny komputerek.
Avatar użytkownika
seba@jawnet
 
Posty: 1599
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Burza a internet

Postprzez xyno@jawnet » 22 lip 2005, o 21:47

ja sie jeszcze wtrace :) jak to jest z radiowka jak jest burza, lepiej odpiac kabel od kompa czy mozna swobodnie surfowac , czy wystarczy tylko kompa odpiac z gniazka? A co do burzy to poszedl mi kiedys telewizor i magnetowid, ale to od kablowki..
xyno@jawnet
 
Posty: 156
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

Burza a internet

Postprzez barton@jawnet » 22 lip 2005, o 22:37

Xyno - jak widzisz mogą nastapić dwa typowe uszkodzenia w przypadku wyładowania atmosferycznego - jedno przy uderzeniu w sieć energetyczną - i pomimo zastosowania odgromów, przepieciówek jest jednak jakaś szansa, że piorun uszkodzi kompa od strony zasilacza....druga strona to strona internetu - ja wprawdzie pytałem o neta kablowego , ale wydaje mi się że nic nie stoi na przeszkodzie że przy pobliskim wyładowaniu atmosferycznym jest duże prawdopodobieństwo wyindukowania się ładunku elektrycznego w antenie i uszkodzenie karty radiowej...i oby tylko niej. Jest oczywiste że nie przeprowadzałem takowych prób ..ale analogicznie do konstrukcji zwykłych anten radiowo-telewizyjnych , większość w czasie burzy wyciąga antenkę z tv ..bo łatwo o uszkodzenie głowicy....

PS . Do urządzeń Wi-Fi są odgromniki gazowe montowane między kartę radiową a kabel anteny. Obudowę urządzenia podłącza się pod istniejącą instalację odgromową (nie zerem(przewodem neutralnym PN) sieci energetycznej !!!) ale cena tego ustrojstwa to prawie 200 zł - i posiada wymienne bezpieczniki - najczęściej na napięcia ok.600 Volt
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Burza a internet

Postprzez Anonymous » 23 lip 2005, o 07:14

to ja zadam to pytanie tutaj:) : czy jesli chce zmienic karte sieciowa na taka z dwoma wejsciami to mi AC zasponsoruje czy mam kupic? bo chcialbym podpiac neta tez do xboxa:) no i odrazu chcialem spytac forumowiczow ile taka karta kosztuje:)
Anonymous
 

Burza a internet

Postprzez beowulf@jawnet » 23 lip 2005, o 09:39

Toyman, watpie zeby AC Ci cokolwiek zasponsorowalo [no bo niby z jakiej racji]
Avatar użytkownika
beowulf@jawnet
 
Posty: 439
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

Burza a internet

Postprzez barton@jawnet » 23 lip 2005, o 09:52

Musiałbyś zapytać kogoś z Art-comu - bo nie mam pojecia , jak bedzie rozwiązana sprawa numeru maca karty sieciowej x-boxa.
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Burza a internet

Postprzez Anonymous » 23 lip 2005, o 10:04

z tego co czytalem na pewnym forum to juz z maciem nie ma problemu bo niby (ja sie nie znam za bardzo) czerpie x wszystko z kompa wiec all by dzialalo:) a co do karty to niech se ta wezma a dadza inna:D:D:D przeciez fair uklad:P:)
Anonymous
 


Powrót do Opinie i dyskusje na temat funkcjonowania i rozwoju sieci

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron