Linux & zryte zadanie do szkoły =\

Szukasz kumpla z ławki, a może na jutro potrzebujesz wypracowania. Poszukaj w tym miejscu

Linux & zryte zadanie do szkoły =\

Postprzez musiu@jawnet » 6 kwi 2007, o 19:13

Witam
Potrzebna mi pomoc w sprawie mega zrytego zadanie , kompletnie sie nie znam na linuxie i szczerze powiedziawszy nie wiem nawet jak sie za to zabrać , podam dokładnie jak mam zapisany temat . Jeśli ktoś będzie coś wiedział na ten temat będę naprawdę badrdzo wdzieczny za kazda informacje lub linka .

Przygotuj prezentacje i cwiczenia z zakresu ponizszych tematow:
1.rozwiazanie informatyczne do prowadzenia firmy (subiekt GT, CDN Optima)
2.ochrona antywirusowa ( np symantex enterprise edition)
3.Kopia zapasowa ( symantex Backup Exe)
4.Budowa plastrów ( ma sie wzorowac na Win Server lub Linux Server)
5. Zarzadzenia i konfiguracja usług DFS
musiu@jawnet
 
Posty: 56
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

Linux & zryte zadanie do szkoły =\

Postprzez Anonymous » 7 kwi 2007, o 20:50

Hej,

Przygotuj prezentacje i cwiczenia z zakresu ponizszych tematow:
1.rozwiazanie informatyczne do prowadzenia firmy (subiekt GT, CDN Optima)

Brak wiedzy, tu nie pomogę. Jedynie co mogę powiedzieć to odpalenie w/w przy pomocy Wine.

2.ochrona antywirusowa ( np symantex enterprise edition)

ClamAV - darmowe narzędzie pod Linuksa. Są też dedykowane softy komercyjne - chociażby Kasperski. Wiele możliwości w tym temacie.

3.Kopia zapasowa ( symantex Backup Exe)

Chociażby proste skopiowanie całego systemu:

tar czf /var/bak/kopia-zapasowa.tgz / --exclude (i tu kilka katalogow, takich jak /proc, czy /dev). Są też oczywiście narzędzia dedykowane, musisz niestety zgłębić temat (hint: Linux backup and restore).

4.Budowa plastrów ( ma sie wzorowac na Win Server lub Linux Server)

Temat powinien brzmieć- budowa klastrów (redundancja serwerów z dodatkową możliwością balansowania obciążenia). Pod Linuksem zapoznaj się z dokumentacją RedHat Cluster Suite (z ważniejszych rzeczy to wymagane dedykowane miejsce przechowywania współnych zasobów dyskowych, osobne połączenie między nodami do testowania statusu).

Jeśli nie musi to być Linuks, a może być Unix jako taki to warto się też zainteresować IBM HACMP.

5. Zarzadzenia i konfiguracja usług DFS

Za linkiem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Distributed_File_System możesz napisać o Sambie (bynajmniej nie tańcu :D).

To tylko wskazówki, ale pewnie to już rzuci jakieś światło. Kilku innych osobników ze świata Linuksa też pewnie się tutaj wypowie w temacie.
Anonymous
 

Linux & zryte zadanie do szkoły =\

Postprzez Anonymous » 7 kwi 2007, o 21:42

ad.1 Jest cała masa takiego oprogramowania.
Poczytaj sobie choćby o HansaWorld FirstOffice (zintegrowane oprogramowanie księgowe).
Innym oprogramowanie które można opisać to HansaWorld FIRSTCONTACT do zarządzania relacjami z klientami.
Możesz opisać też choćby oprogramowanie Trawers służącego do wspomagania obsługi przedsiębiorstwa.
Można też opisać takie programy jak
- open office (pakiet biurowy)
- left hand (mała księgowość)
- smabi (program obsługi sprzedaży dla małego i średniego biznesu)
itd.

Pomocny może okazać się portal:
http://www.linuxdlafirm.pl/

ad.2 Tak jak rdg powiedział. Opisz clamav choćby, zaznacz, że antywiursy wykorzystuje się głównie do skanowania poczty na serwerach tak aby klient windowsowy dostał "czystą" wiadomość. Na system linux praktycznie nie ma wirusów, a te co istnieją nie są groźne dla całego systemu tylko ewentualnei dla konkretnej aplikacji.

ad.3 Jak już rdg wspomniał, możesz pokazać proste metody takie jak tarowanie. Możesz też opisać narzędzie dd - gdzie możesz bit po bicie "skopiować" obraz dysku/partycji/konkretnych sektorów itd.
Można też opisać dedykowane narzędzia do backupu tj, cpio, ceder backup itd.
Temat rzeka - google rozjaśni Ci sprawę, jeśli nie to pytaj.

P.S. Można używac też narzędzi "teoretycznie" windowsowych - np norton ghost czy savepart.

ad.4 Co do KLASTRÓW to oprócz ciekawej dokumentacji (nie czytałem jej wczesniej dopiero teraz zerknąłem) zaproponowanej przez rdg postaw na stare sprawdzone rzeczy.
Dystrybucje linuksa przeznaczone dla klastrów choćby clusterknoppix: http://clusterknoppix.sw.be/
Oprócz tego grzechem byłoby nic nie powiedzieć o komputerach Silicon Graphics. W końcu te MACHINY działają na linuksie.

ad.5
samba, nic dodać nic ująć :)
Anonymous
 

Linux & zryte zadanie do szkoły =\

Postprzez Anonymous » 8 kwi 2007, o 09:56

Taka mała informacja jeśli chodzi o ClamAV - świetnie się sprawdza nie tylko jako oprogramowanie do skanowania poczty, ale również dobrze spina się je z sambą. Dzięki temu pliki są zabezpieczane przed zawirusowaniem przez sam serwer je udostępniający.

Dodatkowo, jeśli masz siły i chęci, możesz napisać o tym, że wszystkie te 5 punktów tak naprawde można powiązać. Przykładowo:

Klaster 2-3 nodów (pkt 4) udostępniający główne aplikacje firmowe (pkt 1), co pozwala na pracę nawet w przypadku awarii jednego z serwerów. Backupowanie systemów produkcyjnych (pkt 3) to oczywiście podstawa (najlepiej na jakieś tasiemki). W przypadku dostępu do plików (pkt 5) z prawem zapisu przez użytkowników wymaga ich ochrony antywirusowej (pkt 2).
Anonymous
 

Linux & zryte zadanie do szkoły =\

Postprzez Anonymous » 8 kwi 2007, o 14:37

możesz dodać jeszcze, że aplikacje konsolwe w przypadku linuksa są bardzo rozbudowane. Dzięki prostym rozwiązanią skryptowym możesz stworzyć, np. system backupu który będzie np wyplalał płytki:

#!/bin/bash

backup="$1";
function burn () {
cdrecord -v speed=4 dev=0,1,0 -data backup.iso
}

function makeiso () {
mkisofs -o backup.iso "$backup"
if [ "$?" != "0" ]; then
echo "nieoczekiwany blad";
exit;
else
burn;
fi
}


if [ -d "$backup" ]; then
echo "$backup istnieje";
makeiso;
else
echo "$1 nie istnieje";
exit;
fi

Dodajesz do crona (w skrypcie ustawiasz przy cdrecord swoja nagrywarke) i już po problemie :) o tym też warto wspomnieć ;) - konsola rox.
Oczywiście to proste rozwiązanie pisane z palca. Więc nie sugeruj się - chodzi o pokazanie potęgi konsoli ;)
Anonymous
 

Linux & zryte zadanie do szkoły =\

Postprzez musiu@jawnet » 9 kwi 2007, o 11:45

Wielkie dzięki za pomoc !! :D

Ale mam jeszcze pytanie co do :
tar czf /var/bak/kopia-zapasowa.tgz / --exclude (i tu kilka katalogow, takich jak /proc, czy /dev).
mam rozumieć że wystarczy wpisać tę komendę i automatycznie mi zrobi "jakąś" kopię ??

oraz co do skryptu m4r1u5z(a) tego do backupu systemu , który będzie wypalal płytki :
całkowicie nierozumiem jakie zadanie jest tego skryptu ;/ . Czy to jest jakis kod programu czy po tej komendzie odrazu nam wypala płytki ?

i jeszcze raz naprawde dzięki za pomoc!!
musiu@jawnet
 
Posty: 56
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

Linux & zryte zadanie do szkoły =\

Postprzez Anonymous » 9 kwi 2007, o 12:59

Co do tworzenia archiwum to składnia powinna wyglądać tak:
tar cfvp archiwum.tar /home /var
Aby zarchiwizować katalog /home i /var. Jeśli chcesz rozpakować to zamieniasz c na x:
tar xfvp archiwum.tar

Dlaczego tak to powinno wyglądąc? Przede wszystkim ważna jest tu opcja "p", dzięki której w archiwum będą zapamiętane prawa dotyczące każdego pliku (właściciel, grupa i poziom uprawnien).
Nie archiwizuje się katalogów /dev i /proc są one tworzone dynamiczne przy starcie systemu. Nie opłaca się też archiwum gzipować, czy bzipować (czyli dodatkowo kompresować) - spowalnia to czas wykonania kopii zapasowej.

Co do mojego prostego skryptu to jest on napisany w języku shellowym (bash). Wbrew pozorą to bardzo prosty skrypt. Zapisujesz go np do pliku skrypt.sh
Później uruchamiasz go koniecznie z parametrem. Gdzie jako parametr, podajesz katalog którego zawartość ma zostać nagrana na płyte:
skrypt.sh /home
W skrypcie nazwa tego katalogu została przekazana poprzez "$1". Żeby było bardziej zrozumiałe przypisałem tą wartośc do zmiennej $backup.

Później już zasada jest prosta. Sprawdzamy czy dany katalog istnieje, jeśli tak to uruchamiana jest funkcja mkiso. Ona tworzy obraz ISO, z danych które przekazałeś jako parametr (np /home) za pomocą narzędzia mkisofs. Jeśli wszystko przebiegło dobrze (sparwdzany jest kod błędu $?) to jesteśmy dopuszceniu do funkcji burn, która służy do wypalenia obrazu na płytę. Nagrywanie odbywa się za pomocą narzędzia cdrecord.
Skrypt taki dopisujesz do crona i ustawiasz sobie, żeby np co tydziń był odpalany. Jedyen o czym musisz pamiętać to o włożeniu cd do napędu. To jedno z wielu rozwiązań. Możesz się bawić np z przenoszeniem po sieci np całego obrazu partycji - za pomocą narzędzi dd i netcat (nc).

BTW. Z racji, że się kod się tu troche zlewa to kliknij tutaj -> http://www.m4r1u5z.jawnet.pl/test.sh.html
Masz tam komentarze, zaczynające się od # co się dzieje pokolei. Wyjątkiem jest pierwsza linia w której masz deklaracje powłoki.
Jeśli chcesz użyć tego skryptu to daj znać, to przetestuje go :) (chociaż nie widze w nim błędu i powinien działać) i ewentualnie napsize Ci lepszą wersje (dialog, xdialog?)- bo to jak mówiłem pisałem tu z palca.
To tyle.
Anonymous
 

Linux & zryte zadanie do szkoły =\

Postprzez nero@jawnet » 11 kwi 2007, o 18:06

Gdzie mozna znaleść dokumentacje do Red Hat Cluster Suite? Na dobry Link wszedlem?? http://www.redhat.com.pl/content/view/54/45/
Avatar użytkownika
nero@jawnet
 
Posty: 188
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Linux & zryte zadanie do szkoły =\

Postprzez Anonymous » 11 kwi 2007, o 19:47

http://www.redhat.com/docs/manuals/enterprise/RHEL-3-Manual/cluster-suite/

ogólnie wszelakie dokumentacje do RHEL (Linuks w wersji Enterprise) znajdziesz w repozytorium dokumentów: http://www.redhat.com/doc/

Powyższy link jest dedykowany dla RHEL wersja 3, aktualna to 5 ale różnice będą pewnie kosmetyczne.
Anonymous
 


Powrót do Edukacja, szkolnictwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości