Nie złomuj - oddaj w potrzebujące ręce

Szukasz kumpla z ławki, a może na jutro potrzebujesz wypracowania. Poszukaj w tym miejscu

Nie złomuj - oddaj w potrzebujące ręce

Postprzez Anonymous » 26 lis 2006, o 18:12

Witam,

temat ten jest przedłużeniem jednej z rozmów, która wywiązała się na naszym hubie DC. Pokrótce postaram się przedstawić o co w ogóle tutaj chodzi.

Pomysł obejmuje darowizny sprzętu komputerowego (sprawnego, najlepiej kompletnych skrzynek), który nie jest WAM już potrzebny. Komu może być potrzebny? Z pewnością wiele organizacji czy też osób prywatnych przyda się komputer, który u kogoś zajmuje już tylko miejsce w szafie.

Od razu zaznaczam - nie jest to tylko mój pomysł. Udział w rozmowie wzięło kilka osób: barton, tiffat, andrzejr, beowulf oraz aolesik (jeśli ktoś czuje się pominięty, proszę wybaczyć). Ale te nicki nie są w żaden sposób tutaj postawione na piedestale - zostawiłem tą informację dla wyklarowania kto stał za zapoczątkowaniem tej idei.

A teraz to co, moim zdaniem, jest ważne. Wypadałoby z tej idei wykrzesać realne czyny, a do tego potrzebne jest ustalenie kilka faktów.

1. Kto jest potrzebujący? - czyli namiary na instytucje bądź osoby będące w potrzebie starszego, lecz sprawnego sprzętu komputerowego. Równie dobrymi będą rady kto mógłby pośredniczyć w docieraniu do takich osób/instytucji (np. Caritas).

2. Darczyńcy - tutaj wydaje mi się oczywiste, że każdy kto jest w posiadaniu zaszłego kurzem sprzętu jest mile widziany. Jeśli znajdą się również firmy chcące dokonać darowizn - są tak samo mile widziane.

3. Pośredniczące rączki - czyli osoby, które chciałyby pomóc w złożeniu z części (zakładam, że i te będą ofiarowane) cały zestaw komputerowy. Ludzie od sprawy programowej (system operacyjny itp) są równie mile widziani. Myślę, że JLUG (Jaworznicka Grupa Użytkowników Linuxa) mogłaby tutaj nas wspomóc pewną wiedzą podczas instalacji i konfiguracji darmowego systemu operacyjnego Linux.

4. Czego nie wiemy? Wielu rzeczy - bo jest to tylko początek rozmów, które w zamyśle miałyby prowadzić do czynów. Bardzo przykro byłoby widzieć, że szczytna idea jawnetowiczów upada zanim jeszcze powstała. Więc sprawmy by chociaż jeden zestaw komputerowy był darowany do jednych potrzebujących rąk.

5. Sprawy legalne. Z moich wstępnych informacji darowizna od osób prywatnych nie jest opodatkowana. Nie wiem jednak czy ta idea, gdzie informacja krążyłaby przez kilka osób, nie byłaby traktowana jako zbiórka - a to mogłoby już kogoś kosztować (a przecież każdy chciałby po prostu darować coś, czego sam już nie wykorzystuje). Potrzebna więc będzie wiedza prawna dotycząca całego przedsięwzięcia.

Zakładam, że wraz z rozwojem tematu i pomysłu więcej spraw nabierze realnych kształtów i rozwiążemy kolejne etapy tej układanki.

Zapraszam do dyskusji i rozwoju tematu.
Kończąc dziękuję andrzejr - to od jego pomysłu darowizny powstała cała idea.
Anonymous
 

Nie złomuj - oddaj w potrzebujące ręce

Postprzez Anonymous » 26 lis 2006, o 20:48

Moim skromnym zdaniem pomysł jest naprawdę świetny, a jego realizacja nie powinna być trudna, bo chyba każdy z nas ma w domu stary komputer lub przynajmniej jakieś części (chodzi oczywiście o sprzęt i części działające) i czekają one prawdę mówiąc na to aż je za jakiś czas wyrzucimy. A po co? Istnieje z pewnością miejsce w Jaworznie, w którym nawet komputer uznany przez dzisiejszych nastolatków za "złom" byłby potrzebny.
Ba! Już nie musi chodzić o same części komputerowe, mogą to być Np.: jakieś programy edukacyjne na PC lub coś podobnego, co Np.: w Domu Dziecka było by jak znalazł.
No, ale bez zbędnego gderania, Rdg udzielił chyba dostatecznie dużo informacji w tym zakresie, teraz tylko czekać na Wasze opinie na ten temat, bo to apel skierowany do nas wszystkich. Więc nie pomijać tego posta metodą "a nic ciekawego nie piszą" tylko, jeżeli macie jakieś pomysły lub odpowiedzi na zadane przez rdg pytania to wypowiadajcie się śmiało, a może coś z tego będzie i ten post przerodzi się z prostego pomysłu w coś więcej.
Pozdrawiam i jeszcze raz zachęcam do udzielania się;), a teraz znikam pogadać z goglami czy nie wiedzą czegoś o prawnych podstawach takich akcji, jak coś ciekawego znajdę to nie omieszkam się z Wami tym podzielić;)
Anonymous
 

Nie złomuj - oddaj w potrzebujące ręce

Postprzez Anonymous » 26 lis 2006, o 22:46

Witam,
Pomysł bardzo dobry. Sam myślałem o tym jednak nie wpadłem na to aby "zbierać" od innych. Nie mogę - bo nie mam zgody pozostałych członków jlug - wypowiadać się jako cały JLUG. Mogę jednak wypowiedzieć się za siebie i przedstawić część polityki jaką prowadzimy.
Miałem m.in. taki pomysł aby przekazać komputery do szkół dla najbietniejszych uczniów. Żyjemy już w takim czasie, że niejednoktronie nauczyciele narzucają formę elektroniczną pewnych zadań domowych, a to mogłoby pomóc. Super już sytuacją byłoby gdyby np ac zgodził się takim ucznią dostarczyć internet za darmo (jeśli nie wymagałoby to jakiś większych kosztów) choćby w specjalnej taryfie - tak żeby można było w celach edukacyjnych dotrzeć do potrzebnych informacji. Rozmarzyłem się więc wróce do tego co na pewno byłoby możliwe. Tak jak powiedziałeś komputer "złom" może posłużyć komuś jako wspaniałe narzędzie do pracy - choćby edycja tekstu. Ja ze swej strony (myślę, że w tej kwestii mogę już wypowiedzieć się za cały jlug) mogę (możemy) zapewnić instalacje, konfiguracje systemu operacyjnego wraz z niezbędnymi aplikacjami. Myślę, że nie byłoby tez problemu z darmowym serwisem (soft), oczywiście myślę tu o osobach prywtanych (choćby uczniach) - w firmy wolałbym się nie angażować. Co do podstaw prawnym to muszę się dokładnie zorientować jak to jest, ale myślę, że możnaby wykorzystać to, że JLUG staje się stowarzyszeniem (osobistość prawna). Warto też skorzystać z pomocy organizacji tj. "spełniamy marzenia" - tutaj ukłon w stronę seby.
Anonymous
 

Nie złomuj - oddaj w potrzebujące ręce

Postprzez barton@jawnet » 26 lis 2006, o 23:21

Po pierwsze ...powtarzam za Radgarem - musi się znaleść osoba - najpewniej w Jawnecie , która powie nam czy taka darowizna osób prywatnych dla celów publicznych nie jest obarczona jakimś podatkiem - po wtóre - każdy z nas (ja też ) posiada starego kompa , lub jego część (monitor , myszka , klawiatura joystick i inne hardware ) która kiedyś miała wartość a teraz przeszkadza na pólce ........zamiast się kurzyć się w piwnicy ....oddajmy i złóżmy z tego funkcjonalny komputer...dla osoby która tego potrzebuje ..ale ze wzgledów finansowych leży to w sferze jego marzeń.....jest nas tu wielu , każdy wcześniej czy później modernizuje kompa - traci czas na sprzedanie czegoś starego "za wszelką cenę" - oddajmy to ludziom naprawdę tego potrzebującym ...a ci napewno się znajdą ...trzeba tylko zapukać w odpowiednie drzwi - dlatego apeluję do osób które mają kontakt z opieką społeczną , caritasem , czy opiekują sie młodzieżą w różnych kółkach zainteresowań (przyroda - geografia , fotografia - tu też komputer pomoże) aby dały znać i złożyły zmówienie na sprzęt...

A ogólnie na forum apeluje o oddawanie za darmo nie używnego i zalegającego półki osprzętu do pc....lub samych pc....wraz z monitorami ...które straciły gwarancje i są zalegającymi przedmiotami na naszych pókach i pawlaczach.Ważne jest aby zgłosiła się osoba , która te dary ....na razie wirtualnie zapisze w bazie danych oferty i aby wszystko miało ręce i nogi....
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Nie złomuj - oddaj w potrzebujące ręce

Postprzez Anonymous » 27 lis 2006, o 15:53

Narazie widac male poruszenie w temacie, wiec trzeba cos napisac od siebie.

Na stanie aktualnie nie mam niczego co nadawaloby sie do oddania w rece potrzebujacych (dysk < 1GB wydaje mi sie byc przesadnie zakurzonym starociem do uzycia jako podarunek).

Jesli ktos z przegladajacych forum jest zainteresowany oddaniem jakiejs czesci czy nawet calej skrzynki prosze o zostawienie tutaj wpisu z informacja - bedziemy przynajmniej wiedzieli, ze ktos jeszcze zainteresowany jest ta inicjatywa obywatelska oraz ze jest po co zbierac dalsze informacje - bez darczyncow nawet najpiekniej ulozony plan w pelnym poszanowaniu prawa nie da zadnego efektu.

Zapraszam wiec do wypowiadania sie co komu zalega w domu a moglby oddac w inne rece bezplatnie.
Anonymous
 

Nie złomuj - oddaj w potrzebujące ręce

Postprzez Anonymous » 27 lis 2006, o 20:00

posiadam skrzynke moge oddac w rece potrzebujacym, slaba bo slaba ale komus napewno pomoze na pokladzie jest plyta z procesorem AMD-K6 200MHZ, zasilacz cd-rom, jakas karta graficzna dzwiekowa, po podlaczeniu pod monitor startuje komputer, takze moge to oddac do tego jest jeszcze jedna plyta z procesorem starym nie wiem czy sprawnym. Moge oddac jeszcze plyte z procesorem 1,6 która nie startuje nie wiem co z nia jest oraz płyta z procesorem celleron 500MHz rowniez nie startuje wszystko do oddania potrzebujacym dzieciakom. KONTAKT GG:9489070
Anonymous
 

Nie złomuj - oddaj w potrzebujące ręce

Postprzez steel@jawnet » 27 lis 2006, o 20:07

Pomysł dobry, podoba mi się!
Mam kartę dzwiękową Sound Blaster AWE64 - chętnie ją oddam. Co prawda jest stara ale może jakiś szpec od komputerów wykorzysta ją do zmontowania komputera i będzie jeszcze komuś służyć. KONTAKT na gg 6599648 lub tlen steel3
Avatar użytkownika
steel@jawnet
 
Posty: 28
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

Nie złomuj - oddaj w potrzebujące ręce

Postprzez beowulf@jawnet » 27 lis 2006, o 21:57

rdg - sprawdzales? Zbiorki od osob prywatnych podlegaja opodatkowaniu?

Ja od siebie doloze, ze przydalby sie takze ktos z "przestrzenia" tzn. miejscem, gdzie ew. moznaby to trzymac (srednio sugerowalbym piwnice).
Aha - chcemy sie bawic we wsparcie (medialne czy tez jako "przedstawiciela") AC?

Jezeli potrzebaby rak do pracy (glownie skladania, bo programowo to miejscami moglbym wrecz lekko przeszkadzac niz pomagac) to ja wstepnie moge sie zaoferowac, jezeli tylko ze szkola by to nie kolidowalo.

Ofc sam tez cos doloze (na dzien dzisiejszy mam do oddania naped CD 52x, zasilacz 300W, klawiature, myszki /ze 2, kulkowe/, plyte ECS K7S5a - ale raczej jakos obiekt nauki, bo na 80% nie jest do konca sprawna, procesor Duron 1GHz /tez raczej niesprawny - ukruszony kawalek rdzenia/, karte GF2 400MX, moge jeszcze dolozyc pelno gier z roznego typu gazet /ofc oryginaly/), moge tez popytac po znajomych (jak odpytam rodzine z UJ to mozemy myslec o otwieraniu muzeum :P)
Avatar użytkownika
beowulf@jawnet
 
Posty: 439
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

Nie złomuj - oddaj w potrzebujące ręce

Postprzez Anonymous » 11 gru 2006, o 22:34

Przyłącze się.... :) sam jako młody niewielki pasjonat, gromadzę sprzęt komputerowy, puki co mogę oddać zasilacz 230W atx, mam płyte główną pod socket 462 i 3xsloty DDR agpX8... niestety nie mam możliwości sprawdzenia ze względu na socket.... co do użyczenia przestrzeni, to chyba będe mógł załatwić... jeszcze się dowiem.

Pomysł jest bardzo dobry.. :|
Anonymous
 

Nie złomuj - oddaj w potrzebujące ręce

Postprzez fanreal@jawnet » 12 gru 2006, o 16:09

1. Kto jest potrzebujący? (...) (np. Caritas).

To teraz do Caritas oddaje sie komputery? Kurcze... jeszcze pare lat i bedziemy swoje samochody oddawac ;p

Oczywiscie zebym nie wyszedl na bezdusznego .... pomoge w razie czego - cos w domu na pewno znajde.

pozdrawiam
Avatar użytkownika
fanreal@jawnet
 
Posty: 1070
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Następna strona

Powrót do Edukacja, szkolnictwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron