jaworznicka dystrybucja Linuksa

Jaki system operacyjny wybrać to może być proste, ale co w nim później zainstalować może już przysporzyć o ból głowy.

jaworznicka dystrybucja Linuksa

Postprzez Anonymous » 20 wrz 2007, o 08:22

Witam,
Stowarzyszenie Jaworznicka Grupa Użytkowników Linuksa (JLUG) ruszyło z ambitnym planem stworzenia własnej dystrybucji linuksa. No może "własnej" jest tu sporo przesadzone, ponieważ opieramy się na rozwiązaniach dystrybucji arch linux.
Dystrybucja jest już gotowa, ale nie przetestowana w odpowiedniej ilości. Jeżeli chciałbyś nam pomóc to zachęcamy do pobrania obrazu dystrybucji, przetestowania i zgłoszenia nam swoich uwag. Chociaż informajca pojawiła się na forum JLUG (http://www.jlug.pl) to mam nadzieję, ze tutaj uda mi się pozyskać więcej beta testerów, a w przyszłości może nowych developerów?

Dystrybucja jest typu liveCD co oznacza, że nie musicie jej instalować na dysku twardym. Wystarczy włożyć płytę do napędu i zrestartować komputer.

A teraz kilka słów o tym czego możecie się spodziewać.
- domyślnym środowiskiem graficznym jest KDE (niemniej dystrybucja startuje jak na liveCD całkiem szybko ~1,15s)
- sam layout nie jest propozycją a jedynie tymczasowym rozwiązaniem - czekamy na sugestie
- instalator - istnieje możliwość zainstalowania dystrybucji na dysku twardym. Póki co jednak otrzymujecie jedynie "gadatliwą" wersję, która przeprowadzi Was przez instalator - niemniej nie wykona żadnej operacji na dysku twardym. Instalator w wersji finalnej istnieje jednak póki nie został przetestowany do końca w naszym gronie wolimy nie udostępniać go.
- przy wyłączeniu dystrybucji istnieje możlwiość nadpisania sesji na płycie - oznacza to mniej więcej tyle, że możecie zapamiętać zmiany wprowadzone od czasu uruchomienia płyty (pobrane/stworzone pliki/katalogi, zmiana layoutu itd.), niemniej wersja jest bardzo testowa i można powiedzieć że działa w zależności od układu gwiazd (-; Zamierzam zastąpić tą opcję możliwością zachowania ustawień na pendrivie lub ftp. W przyszłości problem w dużej części zostanie rozwiązany (informacje o użytkownikach będą trzymane w globalnej bazie LDAP, a nie jak ma to miejsce teraz na plikach passwd/shadow/group).
- teoretycznie nie powinniście spotkać takich problemów jak "brak dźwięku" czy "brak obrazu". Jeśli jednak pojawią się takie problemy to pamiętajcie, że jest to wersja testowa i czekamy na informacje o Waszym sprzęcie.
- dystrybucja ma charakter edukacyjny - znajdziecie w niej wiele softu przeznaczonego do nauki. Zarówno dla tych małych (tuxtype, tuxpaint - programy do nauki pisnaia na klawiaturze i rysowania) jak i dla tych większych, a nawet dla nauczycieli (generator testów). W przyszłości zapewne liczba pakietów edukacyjny zostanie wzbogacona o aplikacje specjalistyczne typu maxima (program przydatny na studiach) itd.

Tutaj możecie pobrać dystrybucję:
http://www.m4r1u5z.jawnet.pl/iso/jlugLiveCD.iso
chociaż lepszym rozwiązaniem jest pobieranie przez dc++ (użytkownik m4r1u5z).

Zachęcam do przyłączenia się do rozwoju dystrybucji. Każda para rąk jest potrzebna, zarówno Ci którzy będą zgłaszać problemy jak i Ci, którzy będą pomagać je rozwiązywać.

Czekamy na komentarze.
Anonymous
 

jaworznicka dystrybucja Linuksa

Postprzez Anonymous » 20 wrz 2007, o 09:15

Przed chwilą dostałem pytanie czy dystrybucja ma środowisko graficzne. Chociaż pisałem wyżej, że środowiskiem graficznym jest KDE - nie każdy musi wiedzieć czym ono jest. Dlatego zamieszczam zrzuty ekranu z działającej już dystrybucji. Wybaczcie mi za roboczą nazwe plików graficznych.

http://www.m4r1u5z.jawnet.pl/syf.jpg
http://www.m4r1u5z.jawnet.pl/syf2.jpg
http://www.m4r1u5z.jawnet.pl/syf3.jpg
http://www.m4r1u5z.jawnet.pl/syf4.jpg

Dodam tyle, że dystrybucja jest bezpieczna. Pomimo, że na starcie startują usługi takie jak ssh to nie ma możliwości połączenia się z Waszym komputerem bez Waszego zezwolenia (dla osób znających się na rzeczy mam na myśli hosts.allow i hosts.deny). Usługi takie jak ssh chronione są przed atakami typu DDoS (xinetd).
Dodatkowo dystrybucja ma wbudowany system HAL. Więc możecie zapomnieć o montowaniu urządzeń. Wystarczy, np. podpiąć pendriva/aparat do portu usb, a po chwili zobaczycie okno rodem z systemu windows.
Anonymous
 

jaworznicka dystrybucja Linuksa

Postprzez Anonymous » 20 wrz 2007, o 17:20

Zwykle nie staram sie zniechęcać pracy twórczej, ale ta wydaje mi się ... niepotrzebna. Rozumiem, że podczas tworzenia distro człowiek tak na prawdę uczy się sporej ilości rzeczy, ale czy na dłuższą metę potraficie (tzn JLUG) zagwarantować ciągłość paczek, support na forum i inne rzeczy wymagane od dystrybucji?

Tak czy siak w wolnej chwili wrzucę to do VirtualBoxa i zobaczymy co tam ciekawego stworzyliście.
Anonymous
 

jaworznicka dystrybucja Linuksa

Postprzez Anonymous » 20 wrz 2007, o 18:03

może źle się wyraziłem. jlugLiveCD (robocza nazwa) jest w pełni kompatybilny z dystrybucją archlinux. Oznacza to mniej więcej tyle, że instalując dystrybucję na dysku masz dostęp do bogatego repozytoirum dystrybucji - zarządzanego za pomocą programu pacman. My jako JLUG zapewniamy pełną polonizacje pakietów edukacyjnych i tworzenie tych paczek, które nie są wspieranie oficjalnie przez developerów (ale często dostępne w systemie AUR dystrybucji). Jednym zdaniem: stworzyliśmy dystrybucje livecd bazującą na dystrybucji arch, która po zainstalowaniu na dysk twardy da nam od razu w pełni skonfigurowanego i gotowe do działania Archa wzbogaconego o pakiety edukacjne (dodatkowo zabezpieczonego). Dystrybucja ta dedykowana jest ostatecznie dla szkół (tutaj o sytuacji dużo by opisywać).

Jeśli chodzi o rozwój archa to jest to po gentoo i ubuntu moim zdaniem najlepiej i najszybciej rozwijana dystrybucja. Więc nie masz co się martwić o pakiety i rozwój :) (z resztą po uruchomieniu sam zobaczysz jak nowe są pakiety). Jeśli chodzi o support to także go zapewniamy. Jak wiadomo arch nie jest prostą dystrybucją - niektórzy mówią że jest to przyjazny slack. W wersji którą Wam udostępniamy nie ma jeszcze panelu sterowania. Aktualnie kończymy go pisać i testować. Dzieki niemu w prosty sposób będzie można skonfigurować np neostrade, dźwięk, ustawienia monitora, usługi itd. Dystrybucja ostatecznie ma być bardzo przyjazna dla użytkownika. Chociaż myślę, że już teraz jest całkiem ok.
Anonymous
 

jaworznicka dystrybucja Linuksa

Postprzez chmooreck@jawnet » 20 wrz 2007, o 22:09

mógłbyś jeszcze podać jakąś sumę kontrolną tego obrazu ?
chmooreck@jawnet
 
Posty: 222
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

jaworznicka dystrybucja Linuksa

Postprzez Anonymous » 20 wrz 2007, o 22:24

suma kontrolna to:
0fa7e105df50ca7798feebe5b986bfc1

osoby które pobierały obraz ze strony www za raz po opublikowaniu newsa mogą mieć sumę kontrolną starszego obrazu (różnica mała - dotyczy domyślnej polityki ssh - nie wpływa na pracę systemu). Obraz podmieniłem wtedy kiedy akurat nikt nie ściągał więc nie powinno być problemów.

Niemniej ze względu na oszczędność czasu polecam pobieranie z dc++.
Gdyby czasem mnie na nim nie było to proszę napisać na gg/jabber 1701438/us3r@chrome.pl
Anonymous
 

jaworznicka dystrybucja Linuksa

Postprzez chmooreck@jawnet » 21 wrz 2007, o 07:19

to jest suma MD5 tego nowego obrazu, tak ?
chmooreck@jawnet
 
Posty: 222
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

jaworznicka dystrybucja Linuksa

Postprzez Anonymous » 21 wrz 2007, o 07:21

tak, taka sumą ma obcenie obraz na ftp i na dc++
Anonymous
 

jaworznicka dystrybucja Linuksa

Postprzez Anonymous » 21 wrz 2007, o 15:28

Archa znam - może nie od podszewki, ale widziałem a nawet chwile bawiłem się u siebie. Faktycznie - jeśli dajecie tylko prekonfigurowany pod wybrane zastosowanie system a nie własną dystrybucję to jest to spora różnica i takie wydania mają sens (coś w stylu Sabayon). Życzę zatem dużej ilości downloadów - sam sprawdzę co i jak tam pokonfigurowaliście.

Offtopic:
Szkoda tylko, że jest tam domyślnie KDE :) Ale to już inny temat, bynajmniej nie na świętą wojnę =]
Anonymous
 

jaworznicka dystrybucja Linuksa

Postprzez Anonymous » 21 wrz 2007, o 15:44

ja myślałem o czymś bardziej futurystycznym (jak e17) niemniej jednak póki m ato być dystrybucja o charakterze edukacyjnym.. niestety trzeba postawić na standardy :)
Anonymous
 

Następna strona

Powrót do Software czyli oprogramowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron