Piractwo.. ile tak na prawdę kosztuje Twój komputer?

Jaki system operacyjny wybrać to może być proste, ale co w nim później zainstalować może już przysporzyć o ból głowy.

Piractwo.. ile tak na prawdę kosztuje Twój komputer?

Postprzez Anonymous » 1 sie 2005, o 08:07

Wątek ten powstał w zasadzie już w wątku "jaki program". Jednak aby zachować pewną elegancję postanowiłem założyć nowy wątek.

O co chodzi? Podczas dyskusji poruszyliśmy problem piractwa - nie chcę tu wchodzić na stronę etyczną itd w skrócie chodzi o to aby wypisać ile tak na prawdę powinniśmy wydać za swój komputer (kwestia samego oprogramowania + dodatkowe koszty na soft).

Przybliże może aktualne ceny abyście nie musieli szukać:
Systemy operacyjne:
- Windows XP HOME PL OEM - 305zł + vat
- Windows XP Home Edition PL - 730zł + vat
- Windows XP PRO PL OEM - 485 zł + vat
- Windows XP Professional PL - 1075zł + vat
- SUSE LINUX Professional 9.3 - 239zł


Pakiety biurowe:
- Office 2003 Standard PL PROMO - 925 zł + vat
- Office 2003 Standard PL - 1500zł + vat
- Office 2003 Professional PL - 1830 zł + vat
- Office 2003 Small Business PL -1655zł +vat
Ceny programów typu word, exel wynoszą 780zł + vat (przejżycie jednak ofertę ponieważ niektóre pakiety zawierają wszystkie razem)

Oprogramowanie specjalistyczne:
- Visio Standard 2003 PL 710 zł + VAT
- Visio Professional 2003 PL 1750zl + vat
- CorelDRAW Graphics Suite 12 PL - 1280zł +vat
- Autocad LT 2006 PL - 3590zł + vat
- Flash MX 2004 Professional - 1930zł + vat

Antywirus:
- McAfee VirusScan Home 9.0 English - 111zł
- Norton Internet Security 2005 PL - 512 zł + vat

Cent na podstawie http://www.xnet.pl/

Nie podawałem cen programów typu nero, itd itd (nie mam już siły :P ), tak więc jeśli ktoś pofadyguję się na odpowiedź w tym że temacie byłoby fajnie gdyby znalazł cenę dodatkowego softu.
Anonymous
 

Piractwo.. ile tak na prawdę kosztuje Twój komputer?

Postprzez Anonymous » 1 sie 2005, o 08:21

Żeby nie było zacznę od siebie:

Na moim komputerze mam trzy systemy operacyjne Linux - slackware (preferowany), BSD - freebsd oraz windows - windows xp.

Wszystko co znajduję się na linux (wraz z nim) jest tzw. otwartym oprogramowaniem (open source) tak więc ceny stacji na linuksie wynosi u mnie 0zł. To samo dotyczy freebsd.
A i żeby nie było że ktoś powie że na linux jest mniej oprogramowania i dlatego wszystko jest za free -> http://www.dracono.webpark.pl/table-pl.html tutaj znajdziecie listę zamienników oprogramowani windows/linux gdzie możecie porównać ilość softu. Ale nie o tym jest ten wątek:

Teraz skupmy się na stacji z windows xp:
1) system
Z racji że nie posiadam dodatków a mam samą płytę cena wynosi za wersję "OEM" (nigdy tak na to nie patrzyłem:)) 485 zł + 22% vat
2) Pakiet biurowy:
Co prawda nie ja korzystam z windows (jest to część rodzeństwa) jednak z tego co pamiętam jest tam zainstalowany abiword (open source = 0 zł) oraz Open office.
3) Dodatki:
Gimp - 0zł

Z racji że rodzeństwo słucha jedynie muzyki od czasu do czasu coś napisze w edytorze tekstu nie posiadają żadnego oprogramowania specjalistycznego. Nie będę wymieniał już dodatkowego oprogramowania które NIE jest płatne na windows (bo takowe jest i to sporo).

aaa też się rozspędziłem.. przecież są też gry:
4) Nie mam pojęcia ile gier mam na windows.. myślę że zainstalowanych może być obecnie około 5. Z czego tak:
- udostępniony za free quake
- 2 gry z cd action
- nie znam tytułu ale pewnie gra kosztuje z 99zł
- nie znam tytułu ale pewnie gra kosztuje z 99zł
dlaczego tylko takie gry? Pewnie dlatego że słaby komp..

Tak więc drobne podsumowanie
- cena wynosi około 650zł (soft)

Brat wyjeżdża do wojska tak więc za 2 dni cena zostanie zredukowana do 0zł

No bart teraz czekam na Twoją kolej :)
Anonymous
 

Piractwo.. ile tak na prawdę kosztuje Twój komputer?

Postprzez Anonymous » 1 sie 2005, o 09:41

windows xp - 0zł (MSDN AA)
Visual Studio 2005 .NET - 0zł
Microsoft SQL Server 2005 - 0zł

+ jakies gierki siostry z gazet

a co do tych zamiennikow to troszke to przesadzone jest. Nie wiem jak mozna porownac VS.NET z czymkolwiek innym. nie powiem, eclipse jest świetne, kdevelop podobno tez, chcociaz tego akurat sam nigdy nie uzywalem, ale to zupelnie inna filozofia wiec nijak sie nie da tego porownac.
Anonymous
 

Piractwo.. ile tak na prawdę kosztuje Twój komputer?

Postprzez semperfi@jawnet » 1 sie 2005, o 11:30

Office 2003 Professional PL - 2232,6
Windows XP Professional PL - 1311,5
Photoshop CS 2 PL - 2976,8
Acrobat 7.0 Pro PL - 2635,2
Paint Shop Pro 9 ENG - 486,76
Studio MX 2004 Professional - 3879,6

- i kilkanaście różnych programów typu (total commander, programy z allegro, tuningi kompa itp.) około 4000-5000zł

- możliwe, że więcej jeszcze tego mam, ale nawet nie wiem :)

W sumie około = 18.522 zł
semperfi@jawnet
 
Posty: 81
Dołączył(a): 2 cze 2005, o 23:00

Piractwo.. ile tak na prawdę kosztuje Twój komputer?

Postprzez barton@jawnet » 1 sie 2005, o 13:25

Wiedziałem m4r1u5z , że podejmiesz temat :) w końcu Open Source to Open Source.
A więc :
1.System Linux Mandrake 10.1 + Open Office + niezbędne dla mnie programy - cena 0 zł.

2.System WinXP PRO - 619,-
3.Office 2003 Pro - 2070,-
4.Ulead Video Studio - 285,-
5.Ulead Media Pro - 1399,-
6.DVD Movie - 144,-
7.Hollywood FX - 425,-
8.Nero 6 - 289,-
9.Adobe Elements - 326,-
10.Cinema - 1612,-
11.Madfx - 240,-

razem : - 7409 zł - nie liczę programów, które posadam a nie mam zainstalowane.

Gierki to nie moja dziedzina ...więc tego nie liczę
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Piractwo.. ile tak na prawdę kosztuje Twój komputer?

Postprzez beowulf@jawnet » 1 sie 2005, o 17:54

hyh, to i ja sie wypowiem, chociaz wiekszosc rzeczy pod "Winda" [jak i sama Winde] mam "nieoryginalne":
Windows XP Professional - jak dla mnie 0zl
Norton System Works - oryginal 0zl [mam "zalatwiany", ale ciii ;) ]
Adobe Photoshop - jak dla mnie 0 zl :)
Maxon Cinema 4D 6 - oryginal - cena PC World Komputer
Cinebench 2003 - cena PC World Komputer
OpenOffice - oryginal - 0zl
ezHTML - 0zl [freeware]
WarCraft 3 + The Frozen THrone - 99zl
Wolfenstein ET - 0zl
Praetorians - cena CD Action
Ghost Master - cena CD Action
GTA SA - pirat
Fedora Core 4 - 39,90zl
Gimp - 0zl

W sumie kosztowalo mnie to niewiele, ale poprzez fakt, ze malo co mnie kosztowalo :) Niestety nie mam kmozliwosci, zeby wydawac ciezkie pieniadze na legalne oprogramowanie [glownie Microsoftu i Symanteca]. Mam troche mozliwosci "na boku", wiec jakos zyje :)
Avatar użytkownika
beowulf@jawnet
 
Posty: 439
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

Piractwo.. ile tak na prawdę kosztuje Twój komputer?

Postprzez Anonymous » 2 sie 2005, o 19:57

A ja zglaszam kategoryczny sprzeciw - cene softu nie powinno doliczac sie do ceny komputera ... poniewaz dojdzie do pewnego rodzaju paradoksu. Jakiego? Od dluzszego czasu zwolennicy OS walcza by komputery przenosne (laptopy i inne) nie byly przymusowo kupowane z windowsem (mozliwosc zeby zostala, ale jednak sa ludzie ktorzy placa za cos czego nie wykorzystuja) - tu sytuacja sie odwraca i wcale nie jest dobrym ruchem (choc rozumiem, ze cel tego jest jednak inny - nadal obstaje przy nie laczeniu tych dwoch wydatkow).

Pomijajac moj protest - Ci ktorzy juz przeanalizuja koszta oprogramowania pod system Microsoftu moze w koncu zaczna chetniej zwracac swe oczy w strone Open Source :)
Anonymous
 

Piractwo.. ile tak na prawdę kosztuje Twój komputer?

Postprzez barton@jawnet » 2 sie 2005, o 20:21

I właśnie Rad - to jest celem tego tematu - mimo że Linux jest systemem nieco skomplikowanym w użytkowaniu - to osoby które mają małe potrzeby co do gier - to podpisuję się obiema rękami - nich przejdą na Linuxa...

dlaczego zwykły laptop ma kosztować 2700 zł jak może kosztować 2100 zł :) bez systemu ...a jaki chcę system - to moja sprawa a nie sprzedawcy - jak trzeba winxp - to sobie dokupię :)
Swoją drogą stronka i działania grupy JLUG są nieśmiałe .... - trzeba sprawe nagłośnić medialnie aby i userów przybyło i linuxowców ..


PS. co zauważyłem wyżej...nie chodzi o to za ile mamy programy na kompie ....bo wiadomo że za cenę czasami nośnika - ale o ceny ORGINALNYCH - LEGALNYCH programów :) tzn. o faktyczne koszty ile musielibyśmy wydać, aby mieć to co mamy na kompach.

ps..żeby nie było - ja bardziej używam Winxp - bo programu , który używam nie ma w wersji dla Linuxa i tyle ...ale jesli sie pokaże - to całe 160 Giga idzie pod format dla linuxa ...i goodbye panie Billy Gates....
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Piractwo.. ile tak na prawdę kosztuje Twój komputer?

Postprzez Anonymous » 2 sie 2005, o 22:25

widzicie jednak i tu jest troszkę do sfałszowania..
mianowicie często mówi się przy zakupie komputera.. nie chcę mieć windowsa (bo w końcu 500zł mniej a za 1zł będę miał od rycha z targu). Jednak jest pewna firma w jaworznie (nie podam nazwy choć ktoś kto przeszuka cennik zobaczy ) która gdy ktoś zaznaczy że nie chce mieć windows instaluje linux za 350zł!! A sam GNU/Linux można nabyć bodajże za 50zł. Oczywiście nie łamią w ten sposób licencji ponieważ jest to możliwe.. jednak jest tu granie na świadomości ludzkiej i nie wiedzy...

Co do JLUG.. nie możemy pchać się oknami i kominem do ludzi.. postawiliśmy na pewną konsekwencję którą staramy się realizować. Choćby nie tak dawno organizowane Linux4You.. sami postaraliśmy się o sponsorów, załatwiliśmy i zrobiliśmy wiele - tym nie może się pochwalić choćby urząd w jno. Co do reklamy.. przy każdej większej imprezie (ferie z linuksem, linux 4you etc) nagłaśniamy sprawę.. wysyłamy informację do gazet do tv jednak odzew jest znikomu. Czasem pojawi się na stronie ct czy twj jakaś mała wzmianka.. jednak nigdy nie udało nam się "porozmawiać" z prasą w 4oczy. A szkoda bo może udało by się zrobić imprezę na większą skalę.. Choć i tak pomimo naszej krótkiej działalności zrobiliśmy więcej aniżeli inne LUGi.. np który LUG może pochwalić się tym że "wprowadził" Open souce do szkoły.. no właśnie po co w szkołach oprogramowanie komercyjne? Ciekawą alternatywą są terminale.
Bodajże Maciek (maciekb) przygtował mały rozpism piszę z pamięci więc zaokrąglam:
Standardowa szkoła posiada około 10 komputerów + 1 nauczyciela.
Koszt takiego komputera dla ucznia niech wynosi średnio 3tys a dla nauczyciela ok 4tys. Doliczmy do tego koszt systemu operacyjnego + licencje + dodatkowe oprogramowanie (no bo przecież windows nic nam nie zapewnia..) i koszty są ogromne.. a w dodatku licencje musimy przedłużyć po upływie określonego czasu. Wiem wiem dla szkół są pewne upusty.. ale ile one mogę wynosić.. 20-30%?

A co daje taki terminal.. uczeń nie musi mieć komputera za 3tys.. wystarczy stary komputer za 800zł (a dokładniej płyta + cpu, karta sieciowa, grafika) i mamy ładną pracownie działającą na LTSP.

Wiem barton że troszkę mnie podpuściłeś z tym tematem ;) ale wiemo co Ci chodziło i masz rację.
Moim zdaniem cała informatyka w polsce jest źle zorganizowana.. no bo zacznijmy od szkół..
Jestem uczniem więc wiem że często gdy należy przynieść np zwykły referat na dyskietce, nauczyciel zastrzega sobie że ma być to standard np word z office 2003 (strzał). A więc nauczyciel musi założyć że ucznia stać na wydanie bodajże 800zł na Worda, bo inaczej zmusza go niejako do przestępstwa - no bo nie przyniosę - mam "banie". Co dalej.. przykład który podkreśla często prezes JLUG.. po co pani "Kasi" w sklepie windows xp + office + itd .. jak ona ma tylko mieć JEDNĄ APLIKACJE do np fakturowania.
Jeśli szkoły zaczną działać na open source, nie oszukując mam na myśli głównie linux.. nauczą w ten sposób innego alternatywnego myślenia innych, młodszych.. Wiem że to wymaga od nauczyciela pewnej wiedzy, no i tu również jlug się udziela ponieważ zapewnia szkolenia dla nauczycieli + pomoc. Kwestia powiedzenia sobie "no kurde.. w tej polsce faktycznie jest do dupy.. ale przecież nie musi tak być" i nauczenia się czegoś nowego.

Przepraszam za liczne błędy składniowe i ortograficzne.. ale po prostu padam ;) dobranoc
Anonymous
 

Piractwo.. ile tak na prawdę kosztuje Twój komputer?

Postprzez beowulf@jawnet » 3 sie 2005, o 10:21

Moze znowu troche odchodzimy od tematu, ale wracajac do nauczania informatyki w szkolach. Mowie za siebie - osobe, ktora w tym roku zacznie technikum. WYpowiem sie wiec o podstawowkach i gimazjum. w SP 7 pracownia informatyczna pojawila sie stosunkowo niedawno [4 lata temu??] - czego sie tam uczylismy na "technice z elementami informatyki"?? ANo kolorowania obrazkow [sic??] i pisania. TYle. WIekszosc czasu poswiecalismy technice, a jezeli juz informatyka - to zazwyczaj modny wtedy Delux Sky Jump. W gim. bylo zdecydowanie lepiej. Owszem, start od Paintbrush'a tez moze rewolucyjny nie byl, ale zawsze cos do przodu. Takie podstawy. Jak zrobic to czy tamto, potem Word. Jak napisac to, jak wstawic tekst zeby byl taki i taki. Na koniec Excel - i bardzo sobie to chwale. Wczesniej malo mialem wspolnego z bazami wogule. Po roku siedzenia w Excelu [uklony w strone p.Czerwonki] skonczylem Infe na 6. Natomiast dalej nie moge sie otrzasnac po podstawowce. A na te "super-maszyny" pod [a jakzeby] WinMe szkola oszczedzala z 3-4 lata. Teraz pracownia w 7 stoi na Linuxach [zasluga JLUGu i chyba zmiany nauczyciela informatyki, ale tym razem bez nazwisk]. Moze cos sie ruszy. Ale jezeli dalej 90% nauki informatyki w podstawowce, to kolorowe obrazki, to pieniadze na rozwoj informatyki ida w [glebokie] bloto i do kieszeni przekwalifikowanych nauczycieli. Reasumujac - chyba kazdy, kto sie wypowiadal w tym temacie moze bez przeszkod uczyc informatyki w podstawowce :/
Avatar użytkownika
beowulf@jawnet
 
Posty: 439
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00

Następna strona

Powrót do Software czyli oprogramowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron