Moje kochane Jaworzno-list do redakcji

Komentarze do artykułów w portalu

Moje kochane Jaworzno-list do redakcji

Postprzez redakcja@jawnet » 1 sty 2014, o 09:13

To już ostatnie godziny 2013 roku. Roku, który dopiero będzie podsumowywany i analizowany na wszelkie możliwe sposoby. Nam, mieszkańcom Jaworzna przyniósł m.in. nowe i dużo wyższe stawki opłat za wywóz odpadów komunalnych, co wcale nie przełożyło się na poprawę jakości ich wywozu.
Avatar użytkownika
redakcja@jawnet
 
Posty: 14510
Dołączył(a): 13 lut 2008, o 00:00

Moje kochane Jaworzno-list do redakcji

Postprzez barton@jawnet » 1 sty 2014, o 10:32

Otwieram szampana, a tam... Bochenek.
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Moje kochane Jaworzno-list do redakcji

Postprzez barton@jawnet » 1 sty 2014, o 10:32

Obrazek
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Moje kochane Jaworzno-list do redakcji

Postprzez kasza@portal » 1 sty 2014, o 12:08

barton@jawnet.pl napisał(a):Otwieram szampana, a tam... Bochenek.


dobrze że nie biedronka :P Wszystkiego naj.......
kasza@portal
 
Posty: 144
Dołączył(a): 1 sty 1970, o 01:00

Moje kochane Jaworzno-list do redakcji

Postprzez user1@portal » 1 sty 2014, o 12:46


Nam, mieszkańcom Jaworzna przyniósł m.in. nowe i dużo wyższe stawki opłat za wywóz odpadów komunalnych, co wcale nie przełożyło się na poprawę jakości ich wywozu.

Tak na dobrą sprawę nikt do tej pory precyzyjnie nie wyjaśnił, dlaczego płacimy 11 i 14 zł zamiast wcześniejszych 8,50 zł/osobę przez miesiąc.

No to uwaga, niniejszym wyjaśniam (jak by kto zapomniał o pewnych oczywistych rzeczach):
- Paliwo drożeje, wszystko drożeje (co nie zawsze przekłada się na poprawę jakości), więc wiadomo, że wywóz odpadów też prędzej czy później musiał podrożeć
- Celem reformy śmieciowej było to, żeby przy płaceniu stałej opłaty można było wywieźć jak najwięcej odpadów (bez dodatkowych kosztów) - aby śmieci nie lądowały w lasach. Skoro z założenia miało być wywożonych więcej śmieci, to stawki za wywóz śmieci niby jakie miały być - mniejsze? Oprócz tego, teraz wywozem zajmuje się gmina, która ma dbać o to, aby odpady były utylizowane w sposób bezpieczny dla środowiska - a nie prywaciarz, który mógł się ich pozbyć w bliżej nieokreślony, najtańszy sposób.

Zresztą zamiast podnosić raban, wystarczyło wysilić klawiaturę i wpisać w Google np. "na czym polega reforma śmieciowa":


Jakub Medek: Mieszkańcom "śmieciowa rewolucja" się nie podoba, głównie dlatego, że dla większości z nich oznacza radykalne podwyżki opłat za wywóz odpadów. Z czego one wynikają? Czym się nowy system różni od starego?

Adam Kamiński: - Mnie, jako mieszkańcowi Białegostoku ta rewolucja też może się nie podobać. Ale takie jest prawo i my musimy go przestrzegać. Może nie mówmy o podwyżkach, tylko o urealnieniu kosztów zagospodarowania odpadów. Do teraz było tanio, rynek był liberalny i stawiał wskaźnik ekonomiczny nad ochroną środowiska. Efekty są takie, że w każdym województwie mamy pożary śmieci na wysypiskach, odpady w lasach, rowach, domowych piecach oraz wysypiska rekultywowane ładunkiem ze śmieciarek. Dzięki temu rzeczywiście jest taniej, teraz. Koszty przerzucamy po prostu na przyszłe pokolenia, na nasze dzieci, które będą musiały wydać ogromne pieniądze na uporządkowanie tego tematu.

Czyli teraz ma być drożej, bo władztwo nad wszelkimi odpadami komunalnymi przejmuje gmina i to ona ponosi odpowiedzialność za to, co się z nimi stanie?

- Nie będzie drożej z samego faktu, że to samorząd przejmuje obowiązek gospodarowania odpadami, ale przez to, że będzie to robione zgodnie z prawem - tak jak należy.

Co się teraz będzie działo ze śmieciami, które wyniosę do przydomowego kontenera? Do tej pory odbierała je ode mnie firma, z którą miałem podpisaną umowę, potem wywoziła do siebie na plac, gdzie je sortowała, albo i nie, potem zaś trafiały na wysypisko.

- Wywoziła na wysypisko, albo w inne miejsce. Podam przykład. Ostatnio zebraliśmy sprawozdania od firm odbierających odpady w Białymstoku. Według ekspertów, w porównaniu z innymi miastami tej wielkości, Białystok powinien wytwarzać 100, 110 tysięcy ton odpadów rocznie. Tymczasem ze sprawozdań wynika, że te firmy od mieszkańców Białegostoku odebrały tylko 60 tysięcy ton. Należy zadać pytanie, gdzie jest 40 tysięcy ton?

Pozbyli się ich na własną rękę mieszkańcy czy firmy coś z nimi zrobiły?

- Przypuszczam, że firmy faktycznie odebranych odpadów nie przekazały do właściwych, przeznaczonych do tego instalacji.

http://m.bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,106505,13881243,Smieci__Tu_poplaca_uczciwosc__Nawet__jesli_jest_drozej.html
Avatar użytkownika
user1@portal
 
Posty: 315
Dołączył(a): 1 sty 1970, o 01:00

Moje kochane Jaworzno-list do redakcji

Postprzez barton@jawnet » 1 sty 2014, o 13:06

A czemu to ty tłumaczysz wysokie opłaty za wywóz śmieci ?. Jesteś w zarządzie i znasz wszystkie koszty, czy tak sobie piszesz aby coś napisać ?. Veolia to nie jest prywaciarz ?. Skoro już kogoś chcesz tłumaczyć, to jeszcze wypowiedz się na poruszony temat dziwnej sytuacji odpowiedzialności Prezydenta Miasta przed Przewodniczącym Rady Nadzorczej firmy, która zajmuje się wywozem śmieci. Czy ten temat jest niewygodny dla Ciebie ?.
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Moje kochane Jaworzno-list do redakcji

Postprzez hawkmoon@portal » 1 sty 2014, o 13:33

O ile wiem Silbert jakieś dwa miesiące temu zrezygnował z rzeczonej rady nadzorczej Bartonie :)
hawkmoon@portal
 
Posty: 796
Dołączył(a): 1 sty 1970, o 01:00

Moje kochane Jaworzno-list do redakcji

Postprzez barton@jawnet » 1 sty 2014, o 13:42

Nie możliwe. To dlaczego to nie zostało nagłośnione ?. To dobra wiadomość w nowym roku. :D
Avatar użytkownika
barton@jawnet
 
Posty: 6475
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 23:00
Lokalizacja: Jaworzno

Moje kochane Jaworzno-list do redakcji

Postprzez robi@portal » 1 sty 2014, o 13:44

O ile wiem paliwo styczeń 2013-- 5,87 za litr, styczeń 2014--5,27 za litr, tankowałem dzisiaj, potaniał i to bardzo metr kw. ziemi, oraz samochody ciężarowe są w korzystniejszych cenach, dlatego kilkanaście gmin w Polsce obniżyło już opłaty za wywóz śmieci, ale w rzadko której prezes rady nadzorczej ma 7 koła na miesiąc;)
robi@portal
 
Posty: 104
Dołączył(a): 1 sty 1970, o 01:00

Moje kochane Jaworzno-list do redakcji

Postprzez aniolkipis@portal » 1 sty 2014, o 13:46

hawkmoon@poczta.jaw.pl napisał(a):O ile wiem Silbert jakieś dwa miesiące temu zrezygnował z rzeczonej rady nadzorczej Bartonie :)


To jest niemożliwe;). Najlepiej poinformowany Bochenek by wiedział, nie mówiąc o "anonimowych" czytelnikach Papy Franka..to jest tak zwana kaczka dziennikarska i nawet jak jest prawdą, to taką samą, jak "przypadkowy wypadek pod Smoleńskiem":P
aniolkipis@portal
 
Posty: 358
Dołączył(a): 1 sty 1970, o 01:00

Następna strona

Powrót do Komentarze do artykułów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 71 gości